Prezydent Gronkiewicz-Waltz zakazuje Marszu Niepodległości. Organizatorzy: i tak przejdziemy

Organizatorzy Marszu Niepodległości nie zamierzają przejmować się decyzją prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała im przemarszu ulicami Warszawy 11 listopada. - To skandaliczna decyzja, oczywiście będziemy się od niej odwoływać - mówi portalowi Gazeta.pl Witold Tumanowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

- Nikt nie zabroni Polakom dumnym z odzyskania niepodległości manifestować swojego patriotyzmu. Próbowano tego wcześniej, próbowano w poprzednim ustroju, nigdy się to nie udało. Teraz też się nie uda – przekonuje Tumanowicz. Jak mówi, „to skandaliczna decyzja, oczywiście będziemy się od niej odwoływać”.

Do Warszawy zjeżdżają patrioci z całego kraju, którzy chcą zamanifestować swoją miłość do ojczyzny i uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Kompletnie nie rozumiem decyzji prezydent Gronkiewicz-Waltz – dodaje wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Mimo decyzji stołecznego ratusza ws. odwołania Marszu Niepodległości, organizatorzy wydarzenia nie zamierzają rezygnować z przemarszu ulicami Warszawy 11 listopada. 

Marsz na pewno przejdzie ulicami Warszawy, najwyżej jako zgromadzenie spontaniczne – zapewnia w rozmowie z nami wiceprezes Tumanowicz.

Dopytywany przez nas o możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników i osób postronnych w przypadku organizacji Marszu jako zgromadzenia spontanicznego, mówi, że „służby porządkowe mają też obowiązek ochraniać uczestników zgromadzenia”.

Marsz Niepodległości nigdy nie zagrażał życiu i zdrowiu ludzi, w ostatnich latach był nawet jeszcze spokojniejszy niż wcześniej. Nie widzę powodów, dla których służby miałyby interweniować – argumentuje.

Warszawa. Zakaz dla Marszu Niepodległości 11 listopada

Prezydent Gronkiewicz-Waltz decyzję o zakazie Marszu Niepodległości ogłosiła w środę wczesnym popołudniem. Wcześniej ostrzegała, że nie zawaha się go rozwiązać, jeśli wśród jego uczestników odpalane będą race lub pojawią się „elementy nienawiści” (m.in. rasistowskie czy antysemickie hasła i transparenty).

We wtorek decyzję o zakazaniu marszu środowisk narodowych z okazji Święta Niepodległości podjął ustępujący prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wcześniej skonsultował się z prezydentem-elektem Jackiem Sutrykiem. Jako powód tej decyzji podali liczne incydenty, do których dochodziło podczas poprzednich edycji wydarzenia (m.in. przepychanki i szarpaniny).

Więcej o:
Komentarze (263)
Marsz Niepodległości 2018 i tak się odbędzie. Mimo zakazu HGW
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 44

  Władze państwa abdykowały. Skupianie się tylko i wyłącznie na odsłonięciu figurki świętej pamięci, zamiast dbanie o bezpieczeństwo Polaków, przynosi żniwo.

 • ewa.krajewska

  Oceniono 69 razy 39

  Wojsko na nich wypościć, żeby im taki wp...l spuścili żeby im się tych haseł nazistowskich, transparentów faszystowskich, rasizmu odechciało raz na zawsze! Nie ma miejsca na takie marsze w tym kraju i w tym mieście!

 • jo81

  Oceniono 37 razy 33

  To jojo ma problem. Teraz to na niego tylko spada odpowiedzialność za chaos w stolicy. Szkoda mi kulsonow tylko że się dali wpuścić w taką kasze.

 • inder

  Oceniono 39 razy 27

  I tak przejdziecie? Hihihi! Wasz idol gadał to samo. Do czasu - w 1945 r. palnął sobie w łeb w oblężonym przez aliantów Berlinie.

 • konskipsiinteres

  Oceniono 43 razy 27

  A za faszystowski syf w stu procentach odpowie PiS. Tysiąc dni unikania odpowiedzialności właśnie się kończy.

 • konskipsiinteres

  Oceniono 39 razy 25

  Kwik faszystowskich świń, że im zamykają coroczną paradę kiboli i dilerów narkotyków.

 • chlopzlasu

  Oceniono 44 razy 24

  „Marsz Niepodległości nigdy nie zagrażał życiu i zdrowiu ludzi,”. Jasne. W zeszłym roku zabrałem dzieci 11 listopada do Muzeum Wojska Polskiego. Było dużo atrakcji. Niestety samochód zaparkowałem pod mostem. Gdy wracaliśmy górą szły tępaki strzelając w dół petardami... musiałem zostawić dzieci same, pobiec po samochód, odjechać i dopiero wsadzić dzieci. To nie była bezpieczna dla nich sytuacja. Boje się tylko, że teraz te brunatne prostaki będą miały doskonały pretekst do rozrób bo powiedzą, że to wina HGW...

 • konskipsiinteres

  Oceniono 22 razy 20

  W sumie teraz można się cieszyć, że wszyscy zagraniczni goście olali gang Olsena z Nowogrodzkiej. No bo kto z przyjezdnych zrozumie, że z okazji stulecia niepodległości państwa, aktualny rząd tegoż państwa pozwala pijanym i naćpanym kibolom pod rasistowskimi banerami rozwalać własną stolicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX