Będzie wolne 12 listopada. Sejm zdecydował, prezydent podpisał ustawę

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm. Posłowie zajęli się dziś poprawkami Senatu do ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z nią 12 listopada bieżącego roku ma być dniem wolnym od pracy. Senatorowie wprowadzili do ustawy trzy poprawki. Najważniejsza z nich mówi o tym, że dwunasty listopada będzie dniem wolnym od handlu.

Projekt ustawy o Święcie Narodowym, które ma przypaść na dzień 12 listopada, wywołał wiele kontrowersji. Był to pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli, aby Polacy mieli jeden dzień wolny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, którą świętować będziemy w niedzielę.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Posłowie zdecydowali

Początkowa wersja ustawy zawierała zapis, według którego 12 listopada sklepy będą mogły być otwarte. Sprzeciwił się temu Senat, który chciał, aby osoby pracujące w sklepach i galeriach handlowych również miały wolne 12 listopada. Do projektu ustawy wprowadzono poprawki, nad którymi Sejm musi pochylić się jeszcze raz.

Ostateczny kształt ustawy o Święcie Narodowym 12 listopada rozstrzygnął się w środę po południu. Zgodnie z ustawą 12 listopada wolne będą mieć też pracownicy handlu - sklepy mają być zamknięte.

Wieczorem rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy ogłosił, że ustawa o wolnym 12 listopada ma już podpis głowy państwa. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jej przepisy wejdą w życie w czwartek. 

Kto będzie pracował 12 listopada? - czytaj więcej na next.gazeta.pl.

Co ludzie sądzą o wolnym 12 listopada? Zobacz w naszej sondzie - nagranie powyżej.

Więcej o: