50 przywódców ma świętować w Polsce stulecie niepodległości. W grudniu

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował o kolejnych szczegółach obchodów setnej rocznicy Święta Niepodległości. Jak podał, wezmą w nich udział przywódcy z około 50 krajów świata. Na obchody przyjadą do Polski jednak dopiero w grudniu.

Szef gabinetu prezydenta zapowiedział, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości są "rozłożone na cały rok". Wezmą w nich udział przywódcy z zagranicy, którzy przyjadą do Polski na szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Stanie się to jednak dopiero w grudniu.

Święto niepodległości. Obchody przeciągnięte do końca roku

Szczerski zapowiedział, że w ramach uroczystych obchodów przywódcy mają między innymi wysłuchać przemówienia Andrzeja Dudy i wziąć udział w koncercie.

Dodał również, że plan międzynarodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę od początku zakładał, że główne uroczystości odbędą się po 11 listopada. Wszystko dlatego, że w wielu państwach Europy jest wtedy obchodzona rocznica I wojny światowej.

- Stawianie przywódców w sytuacji wyboru pomiędzy uroczystościami końca I wojny światowej a polskim Świętem Niepodległości, byłoby dla wszystkich kłopotliwe. Więc od samego początku taka była strategia, że rozłożymy ten międzynarodowy wymiar obchodów na kilka etapów - tłumaczył Krzysztof Szczerski.

Szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się w Katowicach w dniach 2-14 grudnia. Weźmie w nim udział około 50 głów państw i szefów rządów, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterresa. 

Więcej o: