In vitro tylko dla małżeństw? Grupa posłów chce ograniczeń. Projekt ustawy jest już w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt ustawy dot. in vitro, wniesiony przez grupę posłów z klubów: Kukiz'15, PSL-UED, Wolni i Solidarni, PiS i niezależnych. Treść dokumentu nie jest jeszcze znana, wiadomo natomiast, że zakłada ograniczenia możliwości stosowania tej metody.

Poselski projekt "ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z ochroną zdrowia i życia dzieci poczętych metodą in vitro" wpłynął do Sejmu we wtorek.

Wniosła go grupa posłów z klubów: Kukiz'15, Polskie Stronnictwo Ludowe-Unia Europejskich Demokratów, Wolni i Solidarni, Prawo i Sprawiedliwość, a także parlamentarzyści niezależni.

Zakaz in vitro dla związków nieformalnych

Szczegółowa treść ustawy nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że projekt zakłada "ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw".

W projekcie znajduje się również zapis dotyczący ograniczenia liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione, do jednej. Autorzy zapisów chcą także zakazać zamrażania ludzkich zarodków powstałych w procedurze zapłodnienia in vitro i zlikwidować anonimowość dawców komórek.

"Znowu włażą nam z butami w życie" - skomentował na Twitterze były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Kaczyński ogłosił zwycięstwo w wyborach samorządowych

Więcej o: