Wiceminister MSWiA: Nie wiem, dlaczego policjanci tak masowo chorują. Czyżby to jesienna pogoda?

Policjanci masowo biorą zwolnienia lekarskie. Dlaczego? Sprawę skomentował Jarosław Zieliński, wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Winę zrzucił na... jesienną pogodę.

- Nie wiem dlaczego nagle policjanci tak masowo chorują. Czyżby jesienna pogoda na to wpłynęła? Być może - powiedział wiceszef MSWiA, Jarosław Zieliński, odpowiadając na pytanie dotyczące wzmożonej liczby zwolnień lekarskich wśród policjantów.

Wiceszef MSWiA: Masowe zwolnienia lekarskie w policji warto przemyśleć od strony etycznej

Wiceminister MSWiA powątpiewa jednak, czy dolegliwości policjantów są spowodowane jesiennymi przeziębieniami.

- To nie było chyba wynikiem naturalnych przyczyn i sytuacji, tylko wystąpiło nagle i w skali dosyć dużej, czyli warto to od strony etycznej przemyśleć - dodał Jarosław Zieliński. Jak podaje TVN24, w poniedziałek na zwolnieniach lekarskich było już przynajmniej 14 tysięcy policjantów.

Wiceminister MSWiA podkreślił także, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zadbał o to, aby podnieść zarobki policjantów. Przypomniał m.in., że obóz rządzący zapewnił Policji 100 proc. odpłatność za godziny ponadwymiarowe, a w przyszłym roku planuje kolejne dwie podwyżki dla funkcjonariuszy policji, które w sumie mają podnieść zarobki policjantów o 600 zł.

Policjanci masowo idą na L4

Protest policjantów od kilku dni rozszerza się. W zeszłym tygodniu w niektórych polskich miastach nie było żadnego patrolu, niektóre komisariaty nie mają ani jednego pracownika, który przyszedłby na służbę. W samym województwie łódzkim co czwarty mundurowy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Policjanci propozycje ministra Joachima Brudzińskiego i samego MSWiA nazywają "żałosnymi". Chodzi o projekt dodatkowych podwyżek, płatne nadgodziny,rezygnację z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę i 30 dni pełnoetatowego L4 dla funkcjonariuszy pierwszej linii.

Protest policjantów - co z 11 listopada?

Co protest policjantów oznacza dla obchodów 11 listopada? Na policyjnych forach pojawiły się informacje, że 11 listopada policjanci będą koszarowani i wysyłani m.in. do zabezpieczania Święta Niepodległości w Warszawie. Jednak sama Komenda Główna Pozycji zdementowała te plotki, nazywając je wprost "nieprawdziwymi informacjami".

Więcej o: