Marsz Niepodległości. Ewa Gawor wyjaśnia, co musi stać się, by Ratusz go rozwiązał

11 listopada w Warszawie odbędzie się Marsz Niepodległości. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że "bez wahania" rozwiąże marsz, gdy zajdzie taka potrzeba. Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa tłumaczy, co musi wydarzyć się, aby do tego doszło.

Sprawę Marszu Niepodległości w Warszawie skomentowała w poniedziałek ustępująca prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W wywiadzie dla Onet.pl powiedziała, że "bez wahania" rozwiąże marsz, gdy zauważy niepożądanie, łamiące prawo zachowania. 

Chcę uprzedzić lojalnie, że jeżeli tylko będzie jakiś element nienawiści (...), jeżeli tylko będzie jakaś race, w takim zakresie jak w zeszłym roku, to bez wahania rozwiążę tę manifestację

- powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Kiedy Marsz Niepodległości zostanie rozwiązany?

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Ewy Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Spytaliśmy, co musi się wydarzyć, aby marsz został rozwiązany.

Nie rozwiążemy marszu przez to, że jedna osoba odpali racę lub będzie miała na sobie koszulkę z zakazanym symbolem. W mojej ocenie to nie jest powód do rozwiązania pokojowego zgromadzenia. Musimy myśleć o zasadzie proporcjonalności i brać pod uwagę zachowanie wszystkich uczestników z poszanowaniem dla ich prawa do wolności zgromadzeń

- mówi Ewa Gawor w rozmowie z Gazeta.pl.

Dodaje, że marsz zostanie rozwiązany, jeśli zachowanie uczestników będzie zagrażało zdrowiu i życiu ludzi lub w znacznym stopniu łamało Kodeks karny. 

Dyrektorka Biura Bezpieczeństwa tłumaczy, że nie da się wskazać konkretnego zachowania, przez które urzędnicy podejmą decyzję o rozwiązaniu marszu. - Będziemy wszystko kontrolować na bieżąco, analizować i konsultować budzące wątpliwości zachowania z naszymi prawnikami - podkreśla dyrektor Gawor.

Urzędnicy, prezydent i policja na Marszu Niepodległości

Gdy urzędnicy zauważą zachowanie naruszające prawo, zwrócą się do przewodniczącego zgromadzenia, bo to właśnie on jest odpowiedzialny na właściwy przebieg marszu. Jeśli prowadzący nie wyeliminuje tego zachowania i nie zareaguje, urzędnicy podejmą decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia. 

Nie może być sytuacji, że organizator będzie tłumaczył się, że czegoś nie widział, bo jest za dużo ludzi. Musi zareagować na naszą prośbę

- mówi Gawor. 

Na tegorocznym Marszu Niepodległości pojawi się sześciu urzędników z BBiZK, którzy będą monitorowali zachowanie uczestników Marszu Niepodległości. Sytuacja będzie też kontrolowana ze sztabu Biura Bezpieczeństwa - tam oprócz urzędników pojawi się zarówno dyrektor Ewa Gawor, jak i prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Mamy dostęp do monitoringu i na bieżąco będziemy pilnować, czy zgromadzenie przebiega zgodnie z prawem - mówi Gawor. 

Dodatkowo urzędnikom będą asystować policjanci, którzy będą rejestrować to, co dzieje się na zgromadzeniu oraz to, co będą robić sami urzędnicy. - Chcemy, aby policjanci odnotowywali np. to, że zwracaliśmy się do przewodniczącego zgromadzenia z prośbą o reakcję. Chcemy, aby było to udokumentowane - dodaje dyrektor. 

Wyrzuty sumienia za Marsz Niepodległości 2017

Dyrektor Ewa Gawor mówi, że decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia podejmowała do tej pory bardzo rzadko. W ciągu swojej 23-letniej kariery, zrobiła to tylko trzy razy.

Gdy patrzę na obraz Marszu Niepodległości z zeszłego roku, mam wyrzuty sumienia, że nie podjęliśmy wtedy decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia. Wtedy rzeczywiście nie miało ono charakteru pokojowego i dochodziło do łamania prawa

- mówi.

Dodaje, że do takiego wniosku urzędnicy doszli jednak dopiero po fakcie, po analizie materiałów po zakończeniu zgromadzenia. 

Chciałabym, żebyśmy w tym roku nie popełnili tego błędu i reagowali szybko i na bieżąco

- kończy Ewa Gawor. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Marsz Niepodległości. Ewa Gawor wyjaśnia, co musi stać się, by Ratusz go rozwiązał
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 36 razy 28

  Nasi nacjonalisci nazapraszali na marsz neonazistow z całej Europy. Poczytajcie sobie o tym w internecie.
  Jak mamy uczcić tę rocznicę z kontynuatorami ideologii hitlera i musoliniego?
  Oni zabierają tę rocznicę Polakom.

 • jerzysm42

  Oceniono 22 razy 10

  Dlaczego chcą zabronić "patriotycznych" marszów bojówkarzom Adolfa Kaczyńskiego ?

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 7

  Takie rozwiązanie marszu to będzie również WIELKA SZANSA dla policjantów. Bo wtedy cała Polska będzie mogła zobaczyć, PO KTÓREJ STRONIE barierek stoją. Czy WCIĄŻ po tamtej, czy już po tej... :-).

 • siekier35

  Oceniono 9 razy 3

  a niech idą
  jeden cyrk więcej czy mniej
  może klucz kwaczek przeleci?!

 • aronia0

  Oceniono 8 razy 0

  Wlasciwie juz dzis mozna powiedziec, ze uczestnicy marszu beda lamac prawo i zagrazac bezpieczenstwu innych. Jak bym na miejscu ratusza nie zastanawiala sie, CZY wstrzymac manifestacje, ale JAK ja skutecznie wstrzymac juz na poczatku bez nadmiernej rozroby (bo ze bedzie, daje sobie uciac reke). I tak to w Polsce, z pomoca pis, bedzie sie czvcilo 100 lecie odzyskania niepodleglosci. WSTYD!

 • januszw4321

  Oceniono 1 raz -1

  Cały wywiad tendencyjny prowadzony w sposób taki aby podkreślić różnice a nie wspólne wartości aby skłócić a nie pojednać Polaków. Po raz kolejny zresztą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX