W 安i皻o Niepodleg這軼i 11 listopada Donald Tusk jednak b璠zie w Warszawie

By造 premier Donald Tusk poinformowa, 瞠 we幟ie udzia w Warszawie w uroczysto軼iach z okazji 安i皻a Niepodleg這軼i 11 listopada. Przewodnicz帷y Rady Europejskiej zamierza pojawi si w stolicy rano. Zacznie od z這瞠nia kwiat闚 przed pomnikiem Marsza趾a J霩efa Pi連udskiego.

Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że potem zamierza uczestniczyć w obchodach państwowych organizowanych w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dzień wcześniej weźmie udział w 堯dzkich obchodach Święta Niepodległości. 

W ubiegłym tygodniu, na uroczystości do Poznania zapraszał Tuska prezydent Jacek Jaśkowiak

Były premier wyjaśnił, że "weźmie udział w obchodach nie tylko dlatego, że został zaproszony przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale przede wszystkim dlatego, że jest Polakiem i jego miejsce jest w tym szczególnym dniu w stolicy Polski". 

Donald Tusk nie skorzysta z zaproszenia Macrona

Przy okazji Donald Tusk poinformował, że nie skorzystał z zaproszenia, jakie dostał od prezydenta Francji. Ten zapraszał go do udział w międzynarodowych obchodach setnej rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej. 

We Francji 11 listopada na Polach Elizejskich w Paryżu odbędą się uroczystości związane z zakończeniem działań wojennych w 1918 roku. Prezydent Emmanuel Macron zaprosił do udziału w tych obchodach między innymi przywódców USA i Rosji. 

W tym samym czasie w Polsce nastąpi kulminacja uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Państwowe uroczystości rozpocznie poranna msza za ojczyznę. W południe tradycyjnie na Placu Marszałka Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Na ten dzień zaplanowano też Marsz Niepodległości oraz liczne imprezy kulturalne. 

***

We wtorek gościem Piotra Maślaka będzie Krzysztof Brejza, członek komisji ds. Amber Gold. Zapraszamy o 8:30!

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Wi璚ej o: