Wyniki wyborów 2018. PKW na konferencji po drugiej turze: Frekwencja wyniosła 48,83 proc.

W poniedziałek na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w drugiej turze wyborów samorządowych oddano aż 99,28 proc. ważnych głosów. Nie było za to zbyt wiele incydentów wyborczych.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. W poniedziałek po godz. 12.30 Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji prasowej podała informacje dotyczące drugiej tury wyborów.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 48,83 proc., głosów ważnych było aż 99,28 proc. Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński tłumaczył, że wyniki mogły być przedstawione szybciej - konferencja była przewidziana na wczesny poranek. - Pod koniec liczenie troszkę przyhamowało. Czekaliśmy na protokół z Człuchowa z woj. pomorskiego - wyjaśnił przewodniczący.

PKW o wyborach samorządowych 2018: Incydentów było mało

Było też o incydentach wyborczych. Komisja podkreślała, że nie wystąpiło ich wiele - ponad dwieście na kilka milionów głosujących. W jednym z lokali przewodnicząca komisji poinformowała policję, że trzech członków komisji jest w stanie po spożyciu alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze przebadali ich alkomatem i osoby te zostały usunięte z prac.

W innym miejscu mąż wyrwał swojej żonie kartę do głosowania i publicznie zniszczył. Policja wszczęła w tej sprawie postępowanie. Były także próby wręczenia alkoholu. - Po to, by wyborca za butelkę wódki oddał głos na konkretnego kandydata - mówił wiceprzewodniczący komisji sędzia Wiesław Kozielewicz.

Kazimierz Czaplicki nie żyje. Przewodniczący PKW wspomina współtwórcę KBW

Hermeliński wspomniał też o niedawno zmarłym ministrze Kazimierzu Czaplickim, współtwórcy i długoletnim szefie Krajowego Biura Wyborczego. Jak dodał, jego pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 14 na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Więcej o: