Wyniki wyborów samorządowych. PiS przegrało nawet tam, gdzie już rządziło. Dotkliwe porażki

Na stronie PKW pojawiają się kolejne, oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Jak na razie wieści są kiepskie dla PiS - przegrało nawet tam, gdzie dotychczas miało swoich przedstawicieli.

W Siedlcach rządził dotychczas Wojciech Kudelski z Prawa i Sprawiedliwości, ale w tym mieście dojdzie do zmiany: w II turze wyborów samorządowych Karol Tchórzewski, syn ministra energii, przegrał z Andrzejem Sitnikiem, który zostanie nowym prezydentem miasta.

Kandydat PiS w Gdańsku Kacper Płażyński przegrał w II turze z Pawłem Adamowiczem. Na dotychczasowego prezydenta miasta głosowało 64,8 proc., na Płażyńskiego - 35,2 proc.

PiS przegrywa w Mielcu, Nowym Sączu i Elblągu

Jacek Wiśniewski prezydentem Mielca na Podkarpaciu - wynika z oficjalnych danych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów samorządowych kandydat komitetu Razem dla Ziemi Mieleckiej otrzymał 54,82 procent głosów, a jego rywal Fryderyk Kapinos z Prawa i Sprawiedliwości - 45,18 procent.

Z kolei Ludomir Handzel, popierany przez Koalicję Obywatelską, zwyciężył w wyborach na prezydenta Nowego Sącza. Pokonał Iwonę Mularczyk z PiS - żonę posła Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusza Mularczyka. Zwycięzca otrzymał 58,35 procent głosów, a jego rywalka - 41,65 procent. Przypomnijmy, że 1 listopada Andrzej Duda pojawił się na cmentarzu w Nowym Sączu w towarzystwie kandydatki PiS.

Ponownie na prezydenta Elbląga został wybrany Witold Wróblewski. Kandydat startujący z własnego komitetu wyborczego pokonał w drugiej turze wyborów samorządowych byłego prezydenta miasta Jerzego Wilka z PiS, otrzymując 72,01 procent głosów.

Wybory samorządowe w Olsztynie. Małkowski przegrywa

Piotr Grzymowicz ponownie prezydentem Olsztyna. Startujący z własnego komitetu samorządowiec pokonał byłego prezydenta tego miasta Czesława Małkowskiego (startował z własnego komitetu), otrzymując 54,44 procent głosów.

Wobec Małkowskiego od lat toczy się proces w związku z zarzutami molestowania i gwałtu na urzędniczkach ratusza.

PiS przegrywa w Radomiu i Przemyślu

Ciekawie przedstawia się sytuacja w Przemyślu, gdzie poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun zwyciężył w wyborach na prezydenta miasta.

W drugiej turze pokonał kandydata PiS, obecnego wiceprezydenta miasta, Janusza Hamryszczaka otrzymując 74,84 procent głosów.

Kandydatowi PiS, wiceministrowi obrony, Wojciechowi Skurkiewiczowi, nie udało się wygrać w Radomiu. PKW podała, że to Radosław Witkowski, który rządzi miastem od 2014 roku, zwyciężył w II turze.

Witkowski otrzymał poparcie 53,83 procent wyborców, a na Wojciecha Skurkiewicza zagłosowało 46,17 procent. 

Wenta wygrywa w Kielcach

W Kielcach zwyciężył natomiast popierany przez Koalicję Obywatelską, były reprezentant Polski w piłce ręcznej i były trener kadry narodowej Bogdan Wenta.

Wenta otrzymał 61,25 procent głosów i pokonał rządzącego miastem od 2002 roku Wojciecha Lubawskiego z Porozumienia Samorządowego popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Lubawski rządził w Kielcach przez 4 kadencje.

Czytaj też:

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Kraków - Jacek Majchrowski piąty raz prezydentem

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Bytom - Mariusz Wołosz pokonał przeciwnika. Damian Bartyla przegrywa

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Legnica - Tadeusz Krzakowski pokonał przeciwnika

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Świętochłowice - Dawid Kostempski przegrywa o 0,7 proc. głosów!

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Chełm - PiS wygrywa. Jakub Banaszek nowym prezydentem

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Siedlce - syn ministra przegrywa. Andrzej Sitnik nowym prezydentem

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Nowy Sącz - kampania Dudy na cmentarzu bez powodzenia. Iwona Mularczyk przegrała

Wyniki II tury wyborów samorządowych 2018 - Olsztyn - Małkowski jednak nie będzie prezydentem

Więcej o: