II tura wyborów samorządowych 2018. Kto zostanie prezydentem Olsztyna?

Kto zostanie prezydentem Olsztyna? W II turze wyborów samorządowych 2018 o to stanowisko będą się starać Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski. Olsztynianie wybiorą już 4 listopada.

II tura wyborów samorządowych 2018 odbywa się tylko w tych gminach, w których nie udało się wyłonić nowego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (żaden kandydat nie otrzymał ponad 50 proc. ważnych głosów). W tych miejscowościach (wśród których jest m.in. Olsztyn) mieszkańcy pójdą do urn 4 listopada i wybiorą jednego spośród dwóch kandydatów, którzy w I turze uzyskali najlepszy wynik.

Wyniki wyborów exit poll - II tura

Wybory samorządowe 2018 w Olsztynie. Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski w II turze

W Olsztynie podczas II tury wyborów samorządowych 2018 mieszkańcy postawią "X" przy nazwisku Piotra Grzymowicza, starającego się o reelekcję prezydenta miasta, lub Czesława Małkowskiego, który także rządził Olsztynem (w latach 2001-2008). W I turze tegorocznych wyborów samorządowych otrzymali oni odpowiednio 33,78 proc. oraz 30,66 proc. głosów. Obaj startują z własnych komitetów.

Wybory samorządowe 2018. Czesław Małkowski z zarzutami

Małkowski zgodnie z ustaleniami prokuratury w czasie prezydentury miał molestować kilka urzędniczek, a jedną z nich, kobietę w ciąży, zgwałcić. Jego proces trwa od 2011 roku.

W 2015 roku sąd w Ostródzie skazał nieprawomocnie Małkowskiego na 5 lat więzienia i zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Zdaniem sądu Małkowski miał dopuścić się gwałtu, wykorzystując stanowisko i relację podwładna-przełożony. 

Po apelacji sprawa wróciła do sądu w Olsztynie. Wyrok spodziewany jest po zakończeniu wyborów.

Wyniki wyborów "exit poll" poznamy już w najbliższą niedzielę, 4 listopada po godzinie 21.

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o: