Brexit, UE, Ukraina. Merkel i Morawiecki podsumowali spotkanie. "Zgadzamy się w ocenie Rosji"

Na konferencji prasowej Angela Merkel i Mateusz Morawiecki podsumowali dzisiejsze spotkania międzyrządowe. Obydwoje podkreślali potrzebę dalszego zacieśniania więzów Polski i Niemiec.

Dzisiaj kanclerz Niemiec Angela Niemiec wraz z członkami swojego gabinetu pojawiła się w Warszawie na cyklicznych konsultacjach międzyrządowych obu krajów. Po ponad godzinnej rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, obydwoje wyszli na konferencję prasową.

Wśród tematów omawianych przez premiera i kanclerz była przede wszystkim dalsza współpraca Polski i Niemiec, budżet Unii Europejskiej, Brexit, a także polityka zagraniczna.

Polska jest jednym z kluczowych partnerów handlowych dla Niemiec. Kwitnie współpraca inwestycyjna, nasz region, Grupa Wyszehradzka, już jest najważniejszym partnerem dla Niemiec, większym od Francji czy Chin

- mówił premier Morawiecki. - Potrafimy rozmawiać, zbliżamy nasze stanowiska, Polska z Niemcami dążą do tego, by UE rozwijała się jak najszybciej i jak najstabilniej - dodawał.

- Rozmawialiśmy o współpracy regionalnej, mamy podobne problemy, rozmawialiśmy o węglu, klimacie, przejściu do zielonej energii - dopowiadała później Merkel.

Merkel i Morawiecki jednym głosem o Ukrainie

Obydwoje podkreślili, że trzeba wspierać Ukrainę w jej reformach. - Zgadzamy się w naszej ocenie Rosji, również jeśli chodzi o Ukrainę - skwitowała podczas konferencji prasowej kanclerz Niemiec. Podobnie wypowiadał się Mateusz Morawiecki, który zaznaczał, że Ukraina jest ważnym partnerem zarówno dla Polski i dla Niemiec.

W wystąpieniu Merkel pojawił się natomiast wątek historyczny.

- Wiemy, że 11 listopada przypominamy dzień, kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość. Jesteśmy świadomi trudnej historii, którą Polską ma za sobą - mówiła, by później zapowiedzieć, że niemiecka delegacja dokona "symbolicznego gestu" i złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na konferencji padła też deklaracja Mateusza Morawieckiego w kwestii migracji. Jak stwierdził, jest bardzo prawdopodobne, że Polska "nie będzie częścią globalnego paktu ONZ w sprawie migracji". 

Więcej o:
Komentarze (86)
Wizyta Angeli Merkel w Warszawie. Mateusz Morawiecki i kanclerz podsumowali rozmowy
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 24 razy 18

  Pitu. pitu.
  Jak jest wydany taki komunikat to znaczy, że kompletnie nic nie uzgodniono.
  Cała Europa ma rzad PiS gdzieś i dopóki on będzie rządzić nie odbędą się żadne poważne rozmowy z Polską.

 • justas32

  Oceniono 24 razy 16

  Panie Mateuszu - z całym szacunkiem, ale Pan i Pana mocodawca jesteście zbyt głupi żeby oceniać Rosję ...

 • stefan4

  Oceniono 6 razy 6

  > Polska jest jednym z kluczowych partnerów handlowych dla Niemiec. Kwitnie współpraca
  > inwestycyjna, nasz region, Grupa Wyszehradzka, już jest najważniejszym partnerem dla Niemiec,
  > większym od Francji czy Chin
  > - mówił premier Morawiecki.

  Ach, ten premier...

  Eksport RFN: 1,543 bln euro
  Główni partnerzy: Francja 10,1%, Stany Zjednoczone 6,7%, Wielka Brytania 6,6%, Włochy 6,3%, Holandia 6,6%, Austria 5,7%, Belgia 5,2%

  Import RFN: 1,339 bln euro
  Główni partnerzy: Holandia 13%, Francja 8,2%, Belgia 7,2%, Chiny 6,8%, Włochy 5,6%, Wielka Brytania 4,7%, Stany Zjednoczone 4,2%, Austria 4,4%

 • pwpafcio

  Oceniono 5 razy 5

  Musze popatrzec co Pawłowicz naćwierkała w kontekscie porannych deklaracji. Adijos

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 13 razy 5

  Ciekawe czy Zezowaty poruszył kwestię reparacji, jakby nie patrzeć to przecież główny argument w dyskusjach z Niemcami, szczególnie w tych w których występuje odmienne widzimisię .

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy 4

  Zgadzają się, zgadzają. Jedno chce kupować więcej gazu, drugie więcej węgla.

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 3

  Niemcy zamiast kooperować z Rosją będą zagospodarowywać Ukrainę , czyli dokończą planu jaki istnieje od zawsze w Niemczech . Pan Morawiecki tylko potakuje takim planom , bo co z tego ma Polska , to nikt nie wie ?

 • Karol Hase

  Oceniono 5 razy 3

  Kanclerz Niemiec Merkel moze powiedziec bylam, widzialam i wyjechalam. Czyli klamczuszek nic nie zyskal a czy sie znowu osmieszyl? poczekamy zobaczymy.

 • an_ma_o

  Oceniono 5 razy 3

  Wzruszające ...pelna jednomyślnosc ...doprawdy Pinokio wzruszające... wyrażam tylko zaniepokojenie że z ciebie taki dyplomata jak z koziej doopy trąbka ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX