Merkel przyjeżdża do Polski, Pawłowicz stawia żądania. "Reparacje dla Polski, zabrać Tuska"

Większość niemieckich ministrów wraz z Angelą Merkel będą dziś w Warszawie prowadzić konsultacje ze swoimi polskimi odpowiednikami. Wiadomo, czego mają dotyczyć rozmowy. Ale swoje żądania przedstawiła Krystyna Pawłowicz. Pisze o reparacjach i "zabraniu stąd" Donalda Tuska.

W Warszawie odbędą się w piątek polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Do stolicy przyjedzie większość niemieckich ministrów, z Angelą Merkel na czele. Z premierem Mateuszem Morawieckim i polskimi ministrami spotkają się w Belwederze i Kancelarii Premiera. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że rozmowy będą dotyczyły gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa.

Krystyna Pawłowicz stawia żądania Angeli Merkel

Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz przedstawiła na Twitterze to, jak jej zdaniem powinien wyglądać spis tematów na konsultacje z rządem Merkel. W przedstawianych "żądaniach" jest m.in. "Stop Nordstream" i "Reparacje dla Polski". Kolejne hasło Pawłowicz to "niemieckie obozy śmierci". Akurat to żądanie nie wymaga spełnienia, ponieważ m.in. ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel używa właśnie takiego sformułowania, a Angela Merkel mówiła o "niemieckiej odpowiedzialności" za obozy.

Pawłowicz wymienia dalej: "Przeproście pana Tanderę (chodzi o byłego więźnia Auschwitz, Karola Tenderę, który pozwał niemiecką publiczną telewizją ZDF za sformułowanie "polskie obozy"), zabierajcie stąd swego antypolskiego szmatławca 'Fakt', nie wtrącajcie się w wewnętrzne sprawy Polski". "Polska nie jest niemieckim landem" - pisze posłanka. W kolejnym tweecie dodaje: "I jeszcze zabrać stąd swego Tuska".

W dalszych wpisach Pawłowicz mówi, że to "właśnie ona" przedstawia takie "żądania" i zapewnia, że kanclerz Niemiec się o nich dowie.

Konsultacje międzyrządowe przygotowywane od tygodni

Co w rzeczywistości znajdzie się w agendzie spotkania? Choć trudno ocenić, jaka jest w tym rola posłanki Pawłowicz, to niektóre z wymienionych przez nią punktów rzeczywiście będą tematem konsultacji. Jednak większość "żądań" raczej nie pojawi się na spotkaniu.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz mówił w tym tygodniu, że jednym z najważniejszych tematów ma być sprawa gazociągu Nord Stream 2. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem, temat ten zostanie również poruszony na spotkaniu ministrów zajmujących się gospodarką.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że omawiana ma być również sytuacja Polaków w Niemczech. - Nie jest ona z naszego punktu widzenia satysfakcjonująca. Nauka języka polskiego powinna być bardziej dostępna, finansowanie Polonii powinno być bardziej zbalansowane - powiedział Radiu Poznań.

Według polskiego MSZ, dziś nie będzie omawiana kwestia reparacji wojennych, podnoszona w ostatnim czasie przez część polskich polityków.

Konsultacje międzyrządowe były przygotowywane od wielu tygodni. Polski premier i niemiecka kanclerz rozmawiali krótko między innymi do podczas szczytu w Brukseli. Mateusz Morawiecki poinformował wtedy, że poruszono sprawy związane z Brexitem, migracjami i kilka kwestii bilateralnych. Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się po raz 15. Organizowane są naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnio - w 2016 roku w Berlinie.

Więcej o: