Jacek Czaputowicz wydał oświadczenie ws. wniosku Ziobry. "W pełni go popieram"

Po tym jak PiS stanął murem za Zbigniewem Ziobrą, ze swoich słów tłumaczy się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
W pełni popieram wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego.
Polski Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo oceniać konstytucyjność poszczególnych elementów traktatów europejskich i ich stosowania w praktyce.

To fragmenty oświadczenia, jakie w środę wieczorem wydał szef MSZ, Jacek Czaputowicz. Wcześniej został skrytykowany przez PiS za pismo, jakie sam wysłał do TK ws. Zbigniewa Ziobry. Czaputowicz pisał w nim m.in., że "Polska, akceptując postanowienia Traktatu Akcesyjnego, przyjęła acquis communautaire [dorobek prawny UE - red.]". Minister dodał, że pytania prejudycjalne mają "istotne znaczenie dla zapewnienia spójnego stosowania i przestrzegania prawa Unii przed wszystkimi sądami krajowymi państw członkowskich".

Wniosek Zbigniewa Ziobry do TK - o co chodziło?

Przypomnijmy: prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył w październiku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie części przepisów unijnego traktatu. Dotyczy on przepisów, które pozwalają krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne (dotyczą podejrzenia rozbieżności między prawem krajowym a prawem UE) do Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE skierował Sąd Najwyższy. Dotyczyły zmian w sądownictwie, KRS i sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

Jacek Czaputowicz tłumaczy

Jacek Czaputowicz wydanym teraz oświadczeniu podkreślił, że: "rolą MSZ nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygnięcie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Stanowisko MSZ ma więc charakter informacyjny i ekspercki". I dalej: "dokument nie zawiera konkluzji ani wniosków, jakie sugerują niektóre media. Dokument nie kwestionuje w szczególności dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku".

Więcej o: