Wybory samorządowe 2018. Najnowsze sondaże. Kto wygra w Gdańsku?

Kto zostanie prezydentem Gdańska? Sondaże wyborcze wskazują, że jeden z kandydatów ma wyraźną przewagę nad drugim. Gdańsk prezydenta wybierze już w niedzielę 4 listopada, w czasie II tury wyborów samorządowych 2018.

Przypomnijmy, że II tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 4 listopada. Zostanie przeprowadzona tylko w tych miejscach, gdzie nie udało się wyłonić nowego wójta, burmistrza lub prezydenta. Jednym z takich miast jest Gdańsk, w którym w II turze wyborów wezmą udział Paweł Adamowicz oraz Kacper Płażyński.

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku. Starcie Pawła Adamowicza i Kacpra Płażyńskiego już 4 listopada

W I turze wyborów urzędujący prezydent Gdańska (KWW Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska) otrzymał 36,97 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Kacper Płażyński (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 29,68 proc. i to właśnie on zmierzy się z Pawłem Adamowiczem w II turze wyborów. Szansę na kolejną rundę miał także kandydat Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Wałęsa, który otrzymał 27,77 proc. głosów.

II tura wyborów samorządowych. Kto zostanie prezydentem Gdańska? 

Kto wygra II turę wyborów? Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych pokazuje, że faworyt jest tylko jeden, a gdańszczanie chcą, aby Paweł Adamowicz pozostał na swoim stanowisku. Z najnowszego sondażu wynika, że na Pawła Adamowicza chce zagłosować aż 56,7 proc. ankietowanych, z kolei kandydat PiS Kacper Płażyński może liczyć na poparcie 38,6 proc. badanych.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony na zlecenie Radia Zet i Rzeczpospolitej w 22 października na próbie 1000 mieszkańców Gdańska.   

Jak liczy się głosy w wyborach samorządowych i czym jest metoda D'Hondta? Wyjaśniamy

Więcej o: