Starcie w II turze wyborów samorządowych w Gdańsku wygrał Paweł Adamowicz, w Krakowie zwycięzcą jest Jacek Majchrowski, a w Kielcach - Bogdan
Wenta. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu. Te trzy miasta są jedynymi, w których przeprowadzono sondaż. Wyniki z pozostałych miast i gmin poznamy dopiero po policzeni głosów.
Wyniki exit poll:
Wieczór wyborczy po II turze wyborów. Śledź naszą relację na żywo>>>
Pojedynki w II turze toczyły się łącznie w 649 gminach i miastach. Ostateczne, oficjalne wyniki PKW poznamy najwcześniej w ciągu najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin.
O fotel włodarza miasta walczyli w II turze wyborów m.in.:
Kilka minut po godzinie 23, portal olsztyn.com informował o sporej przewadze Grzymowicza (ok. 3,5 tys. głosów) nad Małkowskim. Dane te pochodziły z 83 komisji. W Szczecinie zwycięży najprawdopodobniej Piotr Krzystek z wynikiem ponad 78 proc. (dane ze 126 komisji). Z kolei w Nowym Sączu niemal na pewno wygra Ludomir Handzel, który według informacji z godziny 23 otrzymał 58 proc. głosów (Iwonę Mularczyk poparło, według tych danych, 42 proc. wyborców). Kandydatce PiS nie pomogło widocznie spotkanie z Andrzejem Dudą na cmentarzu.
Przemyśl nieoficjalnie bierze kandydat Kukiz'15 i poseł Wojciech Bakun, który według cząstkowych wyników otrzymał ponad 41 proc. To miażdżąca przewaga nad Januszem Hamryszczakiem z PiS, który uzyskał ok. 26 proc. Jeśli Bakun zostanie prezydentem Przemyśla, ktoś będzie musiał zastąpić go w Sejmie. Według Marcina Dobskiego z "Wprost" nowym posłem miałby zostać Robert Majka związany z ugrupowaniem Kornela Morawieckiego.
Jak poinformowała po północy radomska "Gazeta Wyborcza" , po przeliczeniu głosów z niemal 100 procent komisji wyborczych wiadomo, że rządzić będzie Radosław Witkowski (prawie 54 proc. głosów wyborców). Jego konkurent uzyskał ponad 46 proc.
W Zabrzu zwycięża Małgorzata Mańka - Szulik, na którą głos oddało 52 proc., czyli o ok. 4 punkty procentowe więcej niż Agnieszka Rupniewska.
Co jeszcze wiemy? Znamy cząstkowe wyniki z Siedlec, gdzie prawdopodobnie zwyciężył bezpartyjny Andrzej Sitnik (wynik - 60 proc.). Z kolei w Ostrołęce najprawdopodobniej zwyciężył Łukasz Kulik z komitetu Ostrołęka dla Wszystkich. "Po zsumowaniu wyników z 23 z 29 obwodów wyborczych prowadzi Łukasz Kulik z wynikiem 64,61 proc., a Janusz Józef Kotowski uzyskuje 33,39 proc. głosów mieszkańców" - podaje portal eostroleka.pl.
II turę przeprowadzono w miastach i gminach, w których żaden z kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta nie zdobył ponad 50 proc. poparcia.
W I turze wyborów samorządowych (21 października) w Gdańsku obecnie urzędujący prezydent Paweł Adamowicz uzyskał 36,97 procent głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński - 29,68 procent.
Z kolei w Krakowie październikową I turę wyborów wygrał Jacek Majchrowski, który zdobył 45,84 procent głosów. Małgorzata Wassermann z PiS uzyskała wtedy wynik 31,88 procent.
W Kielcach w głosowaniu 21 października urzędujący prezydent Wojciech Lubawski wspierany przez PiS uzyskał 29,2 proc. głosów. Kandydat popierany przez Koalicję Obywatelską Bogdan Wenta - 37,62 proc.
W pierwszej turze wyborów samorządowych, które odbyły się 21 października wybrano 552 radnych sejmików wojewódzkich.
Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich Gazeta.pl
Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ich 254, Koalicja Obywatelska - 194 mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 70 mandatów. Oprócz tego Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 15 mandatów, SLD Lewica Razem - 11 mandatów.
Mniejszość Niemiecka zdobyła 5 mandatów, komitet "Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska" uzyskał 2 mandaty, a komitet "Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty" - 1 mandat.
Przekładając to na poparcie procentowe, PiS w wyborach do sejmików zdobyło 34,13 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 26,97 proc., PSL - 12,07 proc., SLD Lewica Razem - 6,62 proc., Kukiz'15 - 5,63 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 5,28 proc., Wolność - 1,59 proc., Partia Razem - 1,57 proc., Ruch Narodowy - 1,26 proc., Zieloni - 1,15 proc., inne - 3,73 proc.