Premier Morawiecki publikuje w gazetach sprostowanie swoich słów dot. smogu. To efekt wyroku

Mateusz Morawiecki opublikował w kilku lokalnych gazetach, m.in. w "Gazecie Wyborczej" sprostowanie swoich słów dotyczących działań prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kwestii walki ze smogiem. To efekt wyroku, który zapadł we wtorek.

W lokalnej prasie, m.in. w krakowskim dodatku "Gazety Wyborczej" ukazało się sprostowanie opublikowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

14 października, na tydzień przed wyborami samorządowymi, podczas konwencji PiS w Krakowie premier powiedział, że "poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem (Krakowem), nie zrobili nic lub prawie nic w walce ze smogiem".

Teraz szef rządu musiał opublikować w mediach tekst o niniejszej treści:

"Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie 14 października 2018 roku podczas spotkania komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie o braku działań prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów".

Jacek Majchrowski pozwał Mateusza Morawieckiego

Sprostowanie to efekt wtorkowej decyzji krakowskiego sądu, który uznał zażalenie prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Sąd nakazał szefowi rządu korektę wypowiedzi o smogu. Zdaniem sądu, nie była to opinia.

Było to drugie postanowienie sądu w tej sprawie. W pierwszej instancji sąd uznał, że wypowiedź premiera jest oceną, a nie stwierdzeniem faktu. Prezydent Krakowa odwołał się od tego postanowienia, a sąd wyższej instancji przyznał mu rację.

Premier musi opublikować sprostowanie również w TVP Info oraz Polsat News przed głównymi wydaniami programów informacyjnych tych stacji, czyli "Wiadomościami" i "Wydarzeniami". Sprostowanie ma się ukazać również na profilu facebookowym Prawa i Sprawiedliwości.

Jacek Majchrowski 4 listopada powalczy ponownie o prezydenturę w Krakowie. W pierwszej turze wyborów samorządowych zdobył 45,84 procent głosów. Jego główna konkurentka - kandydatka PiS Małgorzata Wassermann - uzyskała wynik 31,88 procent.

To już kolejne sprostowanie, które musiał opublikować premier w tej kampanii wyborczej. Kilka tygodni temu Sąd Apelacyjny postanowił, że premier Mateusz Morawiecki ma sprostować swoją wypowiedź z 15 września na temat budowy dróg i mostów za czasów rządu PO-PSL. Przemawiając w Świebodzinie, premier zarzucił koalicji PO-PSL, że wbrew deklaracjom liderów tych partii, w czasie jej rządów, nie budowano dróg i mostów.

Więcej o:
Komentarze (206)
Premier Morawiecki publikuje w gazetach sprostowanie swoich słów dot. smogu. To efekt wyroku
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 15 razy 15

  I teraz kłamca "wygląda, jak dupa wielbłąda" ale pozostaje pytanie czy kłamca-recydywista może sprawować tak poważny urząd w jeszcze poważanej na świecie Polsce? Powinna go dotknąć dymisja prawdziwa.

 • jael53

  Oceniono 21 razy 15

  Który to raz premier publicznie musi wyznać, że mówił coś nieprawdziwego? I nadal jest premierem; to jednak jest upokarzające dla ludzi - świadomość, że uznaje się ich za tak nieważnych i mało wartych, że można im takiego premiera wyciosać.

 • empepe21

  Oceniono 18 razy 14

  Niech przeprasza. Zakłamany oportunista!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX