100 lat niepodległości, 240 mln zł i dwóch pełnomocników. Pytamy, co się dzieje

Nie jest tajemnicą, że hucznych obchodów stulecia niepodległości chciało PiS. Co zostało z zapowiedzi? Postanowiliśmy sprawdzić. Przypomnijmy, że do wydania przeznaczono aż 240 mln zł. 

Aby ułatwić organizację stulecia niepodległości, powołano dwóch pełnomocników ds. organizacji obchodów. Po stronie Andrzeja Dudy został nim prezydencki minister Wojciech Kolarski, z kolei po stronie rządowej - wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Do dyspozycji w związku obchodami przeznaczono prawie 240 milionów złotych, z czego 1/3, ponad 80 mln zł, na 2018 rok - dokładnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wszystko w ramach programu "Niepodległa", powołanego do życia w 2017 roku, rozplanowanego na lata 2017-2021. 

100-lecie niepodległości - na co idą pieniądze?

Oczywiście pełnomocnicy nie mogli czerpać z tego budżetu garściami, a w koordynacji obchodów pomagał specjalny komitet powołany przez prezydenta. Podsumowując: w projekt zaangażowano naprawdę wiele osób.

Wiceminister Jarosław Sellin w rozmowie z Gazeta.pl podkreśla, że podział ról był jasny i to otoczeniu prezydenta przypadły uroczystości na szczeblu centralnym, podczas gdy ministerstwo kultury skupiło się na czymś innym. - Wydarzeniami państwowymi zajmuje się Kancelaria Prezydenta, a ja odpowiadam za wydarzenia kulturalne czy historyczne, które się w tym czasie odbywają. Ale nie za "czołowe" wydarzenia państwowe - mówi portalowi Gazeta.pl Jarosław Sellin.

- Z badań wynikało, że ludzie chcą, żeby święta narodowe obchodzić u siebie, a nie tylko patrzeć w telewizor. Prawie w każdej gminie jest jakaś uroczystość, 6-7 wydarzeń w każdym powiecie, o to nam chodziło. Żeby z naszym wsparciem samorządy, instytucje kultury czy NGO-sy je organizowały - podkreśla w rozmowie z Gazeta.pl Sellin. 

Na zarzuty o to, że mimo wszystko obchody nie odbędą się z rozmachem, Sellin odpowiada, że na 11 listopada w całym kraju zaplanowano ponad trzy tysiące wydarzeń związanych z rocznicą odzyskania niepodległości, a koncert na PGE Narodowym będzie transmitowany nie tylko przez TVP, ale też Polsat i TVN. Wszystko na temat akcji "Niepodległa" można znaleźć zresztą w internecie, a jak mówi sam Sellin:

Mam takie wrażenie, że każdemu trzeba podać coś na tacy, do domu. Nikt nie chce włożyć wysiłku, by kliknąć i wejść na stronę.

Kancelaria Prezydenta o obchodach. Dopytujemy

Gazeta.pl zwróciła się również z pytaniami do Kancelarii Prezydenta w kwestii obchodów. Niecałe dwa tygodnie przed 11 listopada udzielono nam lakonicznej odpowiedzi:

Wszelkie informacje dotyczące obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zostaną opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czyli kiedy? Tego kancelaria początkowo nie doprecyzowała. Dopiero dzień później rozwiała atmosferę tajemnicy i przekazała harmonogram aktywności prezydenta na 11 listopada. Spora część z nich kręci się wokół tego, co zaplanowano w ramach "Niepodległej".

Na pewno - co potwierdziła Gazeta.pl Kancelaria Senatu - prezydentowi towarzyszyć będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który ma wziąć udział "we wszystkich punktach" przewidzianych w oficjalnym programie uroczystości Kancelarii Prezydenta. Obydwaj zadeklarowali, że na pewno nie pójdą w Marszu Niepodległości środowisk narodowych.

Pełnomocnik rządu ds. obchodów 100-lecia podkreślił w rozmowie z nami, że to po stronie prezydenta leżało zapraszanie przywódców zza granicy. Wiadomo już, że uroczystości na szczeblu państwowym będą odbywały się bez zagranicznych gości. Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, winny tej sytuacji jest przede wszystkim kalendarz. 

Najważniejsze pytanie jest nadal aktualne i brzmi: czy ktoś z otoczenia prezydenta w ogóle próbował zapraszać przywódców innych państw, czy ze względu na niefortunną datę całkowicie odpuszczono ten temat? Na nie na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Co 11 listopada będzie robił Andrzej Duda?

Jak ustaliliśmy, Andrzej Duda pojawi się m.in. na mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie zapali Świecę Niepodległości. Później będzie na uroczystości odsłonięcia tabliczek przy dębach upamiętniających Ojców Niepodległości.

Następnie prezydent będzie śpiewał w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu", weźmie udział w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu i uroczystości pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25. wybitnym Polakom.

Na koniec jeszcze okolicznościowe spotkanie z zaproszonymi gośćmi i Korpusem Dyplomatycznym i wyjazd poza Warszawę. Andrzej Duda ma bowiem wziąć udział w uroczystościach związanych ze stuleciem w "jednej z miejscowości", ale Kancelaria nie wskazuje, gdzie dokładnie.

Więcej o: