Część Trasy Łazienkowskiej nadal będzie ulicą Lecha Kaczyńskiego. Sąd odrzucił skargę

Dawna aleja Armii Ludowej, czyli część Trasy Łazienkowskiej, nadal będzie nosić imię i nazwisko Lecha Kaczyńskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację wojewodzie mazowieckiemu, który nie zgodził się na zmianę nazwy na "Trasę Łazienkowską".

Sprawa ma swój początek w listopadzie 2017 roku, kiedy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera na podstawie zapisów ustawy dekomunizacyjnej zdecydował o zmianie nazwy alei Armii Ludowej (część Trasy Łazienkowskiej) na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Z kolei Rada Warszawy niecałe dwa miesiące później zmieniła nazwę arterii z ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Z tym nie zgodził się z kolei wojewoda, który wstrzymał wykonanie uchwały. Rada miasta złożyła skargę na wojewodę do sądu administracyjnego.

Zamieszanie wokół ul. Lecha Kaczyńskiego

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował w poniedziałek o odrzuceniu skargi złożonej przez Radę Warszawy. Najprawdopodobniej przyczyną było to, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną zmiana nazwy ulicy przez samorząd wymagała zgody IPN i wojewody, a tego obowiązku Rada nie spełniła.

Losy nazwy ulicy nadal stoją jednak pod znakiem zapytania. W sprawie jest jeszcze inny wątek. Nadal nie została rozstrzygnięta skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, którą złożył wojewoda po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie Sipiery o zmianie nazwy arterii na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Tymczasem ulica nadal będzie nosić imię i nazwisko byłego prezydenta.

Więcej o: