Prezydent Poznania zaprasza b. prezydentów na 11 listopada. "Świętujemy tu radośnie"

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski dostali zaproszenie od prezydenta Poznania na obchody Święta Niepodległości do stolicy Wielkopolski. "Świętujemy tu radośnie, chętnie dzieląc się z gośćmi naszą świętomarcińską tradycją" - napisał Jacek Jaśkowiak na Facebooku.

Prezydent Poznania wystosował oficjalne zaproszenia dla trzech byłych prezydentów do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W zaproszeniu Jacek Jaśkowiak tak opisał wydarzenie, które władze Poznania nazwały "Imieninami ulicy": "To kulturalny festyn, którego centralnym punktem jest barwny korowód z udziałem tysięcy poznaniaków". 

Prezydent Jaśkowiak o budowaniu społeczności, która nie wyklucza

Dalej wybrany już w I turze wyborów samorządowych na kolejną kadencję prezydent Poznania wskazuje na główną ideę imprezy, która jest częścią programu "Pochwała Wolności".  

"Imieniny Ulicy organizowane w jubileuszowym roku stulecia polskiej niepodległości są częścią programu 'Pochwała Wolności'. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowania świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty. Społeczności, która nie wyklucza, wznosi mosty porozumienia, a swoją siłę czerpie z jedności. Odnosząc się do dramatycznego losu, który dotknął nasza Ojczyznę na przestrzeni minionego wieku, to właśnie narodowa solidarność pozwala nam nie tylko przetrwać czas zniewolenia i ucisku, ale realizować rzeczy wielkie.

Wierzę, ze dzisiejsza Polska - kraj wolny i demokratyczny - to także Pana zasługa. Dlatego też byłby wielkim zaszczytem dla mieszkańców i władz stolicy Wielkopolski, gdyby zechciał Pan przyjąć zaproszenie do Poznania - miejsca , gdzie 11 listopada stanowi fenomen radosnego, wspólnego świętowania" - napisał w zaproszeniu do Lecha Wałęsy prezydent Jaśkowiak.  

Zaproszenie dla byłych prezydentów do Poznania wystosowano tuż po tym, jak Lech Wałęsa poinformował, że został zaproszony do udziału w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości, ale odmówił.

Wcześniej w mediach pojawiła się informacja, że Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski nie otrzymali zaproszenia. Wiadomość został tego samego dnia zdementowana przez prezydenckiego ministra. Wojciech Kolarski powiedział, że zaproszenia nie zostały jeszcze wysłane, ale trafią do obu prezydentów. 

Andrzej Duda nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości

W Warszawie poza państwowymi obchodami 11 listopada głównym punktem wydarzeń będzie Marszu Niepodległości. Wiadomo już, że Andrzej Duda nie weźmie w nim udziału. Według słów prezydenckiego rzecznika Duda nie kwestionuje wartości, jaką jest wspólne świętowanie, ale ma w tym czasie inne obowiązki. - Prezydent od samego rana do późnych godzin wieczornych bierze udział w uroczystościach państwowych - wyjaśnił Błażej Spychalski.

Narodowcy, organizatorzy Marszu, oficjalne zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego skierowali w ubiegły wtorek. Chcieli, by prezydent wygłosił przemówienie inaugurujące pochód. Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Bóg, Honor i Ojczyzna".

Więcej o:
Komentarze (289)
Prezydent Poznania zaprasza b. prezydentów na 11 listopada. "Świętujemy tu radośnie"
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 95 razy 79

  Normalni Prezydenci zostali zaproszeni do Poznania.
  Zwolennicy wyjscia z Unii z Dudą i Kaczyńskim, niech swiętują z Narodowymi Katolikami.

 • def11

  Oceniono 79 razy 69

  Bardzo dobra inicjatywa !

  ps. Duda zaprasza na marsz, po czym mówi, że nie idzie ..yyy to przekwitanie, rozdwojenie jaźni czy brak instrukcji z Nowogrodzkiej ? :)

 • leon_amator

  Oceniono 68 razy 58

  Poznań jak najbardziej zasługuje na takie obchody. Jedyne powstanie wygrane w historii Polski to "Wielkopolskie".
  Wszyscy byli powinni się tam pojawić.

 • mer-llink

  Oceniono 52 razy 44

  A ja przypominam wszystkim Warszawiakom (za wpisem w Dzienniku!): propozycja, abyśmy WSZYSCY poszli na obchody 11 listopada. Np. 11 listopada na godz. 12 na zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
  I żeby każdy miał wielki plakat/transparent pt. KONSTYTUCJA..
  Była też ciekawa propozycja, aby zabrać w kieszeniach balony z napisem KONSTYTUCJA i nadmuchać je na miejscu, bo transparenty i plakaty tzw. służba porządkowa może odbierać albo z nimi nie wpuszczać.
  Gdyby cały plac Piłsudskiego i jego okolice nasycone były napisami KONSTYTUCJA, to byłoby pewnie nieźle. Co Państwo na to?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX