"Fort Trump" powstanie w Polsce? MON zlecił sondaż na temat stałej obecności wojsk USA

55 proc. badanych chce utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce - wynika z sondażu Kantar Polska przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowego. Przeciwnego zdania jest 27 proc. ankietowanych.

Większość Polaków popiera pomysł umieszczenia w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich, tzw. "Fort Trump" - tak wynika z sondażu Kantar Polska przeprowadzonego dla Ministerstwa Obrony Narodowej.

Za utworzeniem stałej bazy jest 55 proc. badanych, przeciwko - 27 proc.

56 proc. ankietowanych uznało, że stała obecność amerykańskich żołnierzy zwiększy poziom bezpieczeństwa w Polsce. Przeciwnego zdania jest 4 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-17 października na próbie 1067 dorosłych Polaków. Badanie było realizowane metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo.

"Fort Trump" w Polsce?

O utworzeniu stałej bazy wojsk Stanów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda rozmawiał podczas wrześniowego spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Polski prezydent nazwał wówczas bazę "Fort Trump" i zadeklarował, że Polska wesprze inicjatywę kwotą 2 miliardów dolarów.

Budowa stałej bazy amerykańskiej na terytorium Polski będzie głównym tematem poniedziałkowych rozmów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Johnem Boltonem.

Według Błaszczaka, negocjacje dotyczące bazy obejmują trzy etapy. Pierwszy z nich to rozmowy na poziomie Białego Domu, drugi - Pentagonu, z którym polski resort obrony powołał wspólną komisję. Trzecim adresatem polskich postulatów są kongresmeni.

Do ostatniego spotkania Mariusza Błaszczaka z Johnem Boltonem doszło w kwietniu w Waszyngtonie.

Więcej o:
Komentarze (190)
"Fort Trump" powstanie w Polsce? MON zlecił sondaż na temat stałej obecności wojsk USA
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 22

  Podoba mi się nonszalzncja z jaką pis wyda te 8 miliardów złotych...
  Widzicie matki niepełnosprawnych dzieci, jak rząd mówi że dla was pieniędzy nie ma, to z powyższego wyraźnie chyba widać że nie ma...

 • hipis3308

  Oceniono 21 razy 15

  Pytanie powinno brzmieć. Czy jesteś za wydaniem 20 mld zł, na budowę bazy wojskowej dla Amerykanów, oraz corocznej daniny na jej utrzymanie, czy aby zostawić to na obecnych zasadach, a pieniądze przeznaczyć na zapewnienie dostępu do lepszych świadczeń medycznych i na edukację. Ciekawe, jak wtedy rozłożyło by się to procentowo.

 • miecztemidy

  Oceniono 23 razy 15

  Co oni pierd..ą o zgodzie na stałą obecność wojsk USA w Polsce ? To są brednie.
  Obronę Polski budujcie na wspólnych finansach i zasobach ludzkich Europy,a nie szukajcie podziału państw europejskich. Broń atomowa nie ma żadnego znaczenia. Użycie jej zniszczyło by nie tylko OFIARĘ ale i agresora. Armia europejska ma sens i należy iść w tym kierunku.

 • 1group

  Oceniono 31 razy 15

  55% głupców,chce,by w razie konfliktu teatr wojny znajdował się w Polsce?

 • emeni

  Oceniono 16 razy 14

  Powinno być referendum. Za poważna sprawa na sondaże, bo przecież wiadomo, ze nie można wierzyć żadnym oprócz tych, które się osobiście fałszuje.

 • kjpt66

  Oceniono 18 razy 14

  Durnie wybrali durnych politykow, ktorzy wymyslaja durne rzeczy typu "przesmyk suwalski" czy "fort trump". Niech ci durnie sami sie bija w wojnach, ktore prowokuja i wywoluja.
  Mnie juz nie ma w tym kraju od dwudziestu paru lat i wszystkim normalnym radze zrobic to samo jak tylko rzadzacy durnie wywolaja jakikolwiek konflikt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX