Duda o zdjciu ze szczytu ws. Syrii: "Urocze". Komentarze: "Szampan z Putinem smakowa?"

Andrzej Duda skomentowa na Twitterze zdjcie przywdcw Rosji, Niemiec, Francji i Turcji ze szczytu w Stambule. "Urocze..." - napisa prezydent. Ironiczny wpis prezydenta szybko zosta skrytykowany, uytkownicy Twittera przypomnieli te zdjcia samego Andrzeja Dudy.

"Urocze..." - tak prezydent Andrzej Duda skomentował zdjęcie prezydenta Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Turcji Recepa Erdogana i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Przywódcy trzymali się za ręce.

Fotografia pochodzi z sobotniego szczytu w Stambule dotyczącego konfliktu w Syrii. Przywódcy Turcji, Rosji, Francji i Niemiec podczas spotkania podkreślili potrzebę trwałego zawieszenia broni. Opowiedzieli się także za tym, aby do końca roku powołać komitet, który byłby odpowiedzialny za napisanie nowej konstytucji dla Syrii.

We wspólnym komunikacie politycy podkreślili również potrzebę stworzenia warunków w całej Syrii dla bezpiecznego i dobrowolnego powrotu dla uchodźców. 

"Ta prezydentura to nieporozumienie"

Niedzielny wpis prezydenta Andrzeja Dudy szybko został skrytykowany przez użytkowników Twittera.

"Niestety prezydent Duda kompletnie nie rozumie co przystoi prezydentowi Rzeczypospolitej. Ta prezydentura to żałosne nieporozumienie. Biurko Trumpa, żarówki, "Leśne Ruchadło". Uczy się ten prezydent, ale bez postępów. Raczej regres" - napisał były szef MON Tomasz Siemoniak.

"Nie sądzę, żeby taki komentarz w imieniu Prezydenta RP był na miejscu. Chyba, że równa Pan do poziomu żarówki. Albo stracił kontrolę nad kontem" - stwierdziła liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Szukanie rozwiązania dla konfliktu zbrojnego w Syrii jest „urocze”? No tak, lepiej kręcić antyuchodźcze, rasistowskie spoty" - skomentował redaktor naczelny portalu Wiadomo.co Przemysław Szubartowicz.

"Lepsze to, niż gdy patrzą na pana jak na wariata za granicą, gdy pan rechotał przy wierszu "Bagnet na broń" i gdy na Zachodzie piszą, że pana żona ośmiesza Polskę wykonując obraźliwe gesty. I co się pan tak dziwi? Wpycha nas pan w ramiona Putina nie szanując konstytucji i orzeczeń TSUE" - napisała dziennikarka Aneta Mościcka.

"A szampan z Putinem smakował?" - pytał jeden z użytkowników Twittera, przypominając zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy m.in. z przywódcami Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Adam Traczyk, współzałożyciel i dyrektor think tanku zajmującego się problematyką międzynarodową, tak podsumował wpis Andrzeja Dudy.

Młodzi Demokraci (młodzieżówka Platformy Obywatelskiej) przypomnieli z kolei zdjęcia Andrzeja Dudy z Recepem Erdoganem i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Na twitterowym koncie "Polska w Ruinie" również z komentarzem "Urocze" pojawiła się w odpowiedzi słynna fotografia ze stojącym przy biurku Donalda Trumpa Andrzejem Dudą.

Borys Budka w porannej rozmowie Gazeta.pl