Senat przeciwko Dudzińskiej. Senator PiS: Kierownictwo cofnęło rekomendację

Sejm poparł Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka, ale Senat właśnie zagłosował przeciw tej kandydaturze. Senator PiS Aleksander Bobko mówi Gazeta.pl, że to decyzja kierownictwa. Powody? Nie podano. - To stanowisko polityczne - stwierdziła sama Dudzińska.

W Senacie nad udzieleniem zgody na powołanie Agnieszki Marii Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka głosowało 73 senatorów. Za tą kandydaturą zagłosował zaledwie jeden senator, pięciu się wstrzymało, a aż 67 sprzeciwiło się.

To oznacza, że... znów Sejm będzie musiał wybrać nowego kandydata. To spore zaskoczenie, ponieważ w Senacie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, a dopiero co w Sejmie głosami PiS zwyciężyła właśnie Dudzińska.

Skąd jednak taka zmiana, zwłaszcza że Sejm poparł kandydaturę Dudzińskiej?

- Została wycofana rekomendacja dla pani Dudzińskiej ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości i stąd takie głosowanie w Senacie. Nie podano szczegółów, powodów - mówi Gazeta.pl senator Aleksander Bobko z PiS.

Jak dodaje senator, przysłuchiwał się wypowiedziom dr Dudzińskiej, gdy odpowiadała w czwartek na pytania w Senacie, i "nie widział powodów merytorycznych, by głosować przeciw".

Dudzińska: Proszę o nieskładanie kondolencji

Dudzińska już wcześniej była wysuwana przez PiS na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, ale nie uzyskała wymaganej większości głosów w Sejmie. W rozmowie z Wyborcza.pl Dudzińska kategorycznie wykluczyła, że wystartuje na RPD po raz trzeci. - Nie. Po raz trzeci nie wyrażę zgody na kandydowanie - oznajmiła. Cytowana przez Radio Zet powiedziała, że to stanowisko polityczne. Napisała też na Twitterze:

Proszę o nieskładanie kondolencji

Agnieszka Dudzińska jest z wykształcenia socjologiem. Angażuje się we wspieranie osób z niepełnosprawnościami. W latach 2013-2014 była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej o: