Senat za wolnym 12 listopada, ale z poprawkami. Jeśli przejdzie w Sejmie, sklepy będą zamknięte

Wolne 12 listopada 2018 r. Senat przyjął projekt ustawy wraz z poprawkami. Poparło ją 46 senatorów, 20 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument ponownie trafi do Sejmu.

Senat w piątek przegłosował projekt ustawy "o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" - ogłaszającą dzień 12 listopada 2018 (poniedziałek) dniem wolnym od pracy.

"Za" głosowało 46 senatorów, przeciwko było 20, a 2 wstrzymało się od głosu. W sumie głosowało 68 senatorów. Teraz ustawę ponownie trafi do Sejmu, a następnie będzie musiał podpisać ją prezydent Andrzej Duda - wtedy 12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy.

12 listopada dniem wolnym. Sejm błyskawicznie przyjął projekt

W nocy z wtorku na środę w ekspresowym tempie projekt ustawy przyjął Sejm. Za głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.

Według portalu Rmf24.pl senatorzy PiS przyznają, że "ustawa wywoła perturbacje". - Ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - nie mamy czasu - dodają. Gdyby bowiem ustawa o 12 listopada wróciła do Sejmu, prezydent podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada.

Wolne 12 listopada. Senatorowie mieli wątpliwości

- Marszałek Stanisław Karczewski obiecał nam, że Senat na nowo zajmie się tą ustawą i wprowadzi poprawkę tak, aby pracownicy handlu 12 listopada również mieli dzień wolny - mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.

Tak właśnie się stało - senatorowie przyjęli m.in. poprawkę, która wprowadza 12 listopada ograniczenie handlu, analogiczne do tego, jakie obowiązuje w niedziele i dni świąteczne. W tym przypadku łącznie głosowało 73 senatorów - 69 było za, 2 przeciw, zaś 2 wstrzymało się od głosu.

Wśród innych poprawek, które zostały przegłosowane, jest skreślenie preambuły i eliminuje wskazanie, że święto będzie miało charakter uroczysty.

Senatorowie odrzucili za to poprawkę, zgodnie z którą pracownicy służby zdrowia mieliby tego dnia pracować jak w dni wolne.

Wyższa izba parlamentu nie uwzględniła za to opinii Biura Legislacyjnego Senatu wobec projektu o dniu wolnym 12 listopada. A ta jest bardzo krytyczna. Chodzi o tempo prac nad ustawą. Biuro pisze wręcz, że biorąc pod uwagę termin uchwalenia ustawy przez Sejm (na niespełna trzy tygodnie przed planowanym dniem wolnym) i dalszy kalendarz prac nad nią, "można mieć uzasadnione wątpliwości co do jej zgodności z Konstytucją, a przede wszystkim z zasadą demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji)".

Kto ma wolne 12 listopada 2018? Niektórzy i tak będą musieli popracować. Lista nie jest krótka

Według projektu przyjętego przez Sejm 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz  handlu. Ale popracują nie tylko pracownicy sklepów. Lista jest dłuższa: działać będą szpitale, ambulatoria, apteki, pracować będą kierowcy czy spedytorzy, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, a także służby ratownicze. 

Więcej o: