Senat za wolnym 12 listopada, ale z poprawkami. Jeśli przejdzie w Sejmie, sklepy będą zamknięte

Wolne 12 listopada 2018 r. Senat przyjął projekt ustawy wraz z poprawkami. Poparło ją 46 senatorów, 20 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument ponownie trafi do Sejmu.

Senat w piątek przegłosował projekt ustawy "o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" - ogłaszającą dzień 12 listopada 2018 (poniedziałek) dniem wolnym od pracy.

"Za" głosowało 46 senatorów, przeciwko było 20, a 2 wstrzymało się od głosu. W sumie głosowało 68 senatorów. Teraz ustawę ponownie trafi do Sejmu, a następnie będzie musiał podpisać ją prezydent Andrzej Duda - wtedy 12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy.

12 listopada dniem wolnym. Sejm błyskawicznie przyjął projekt

W nocy z wtorku na środę w ekspresowym tempie projekt ustawy przyjął Sejm. Za głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.

Według portalu Rmf24.pl senatorzy PiS przyznają, że "ustawa wywoła perturbacje". - Ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - nie mamy czasu - dodają. Gdyby bowiem ustawa o 12 listopada wróciła do Sejmu, prezydent podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada.

Wolne 12 listopada. Senatorowie mieli wątpliwości

- Marszałek Stanisław Karczewski obiecał nam, że Senat na nowo zajmie się tą ustawą i wprowadzi poprawkę tak, aby pracownicy handlu 12 listopada również mieli dzień wolny - mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl Alfred Bujara z NSZZ Solidarność.

Tak właśnie się stało - senatorowie przyjęli m.in. poprawkę, która wprowadza 12 listopada ograniczenie handlu, analogiczne do tego, jakie obowiązuje w niedziele i dni świąteczne. W tym przypadku łącznie głosowało 73 senatorów - 69 było za, 2 przeciw, zaś 2 wstrzymało się od głosu.

Wśród innych poprawek, które zostały przegłosowane, jest skreślenie preambuły i eliminuje wskazanie, że święto będzie miało charakter uroczysty.

Senatorowie odrzucili za to poprawkę, zgodnie z którą pracownicy służby zdrowia mieliby tego dnia pracować jak w dni wolne.

Wyższa izba parlamentu nie uwzględniła za to opinii Biura Legislacyjnego Senatu wobec projektu o dniu wolnym 12 listopada. A ta jest bardzo krytyczna. Chodzi o tempo prac nad ustawą. Biuro pisze wręcz, że biorąc pod uwagę termin uchwalenia ustawy przez Sejm (na niespełna trzy tygodnie przed planowanym dniem wolnym) i dalszy kalendarz prac nad nią, "można mieć uzasadnione wątpliwości co do jej zgodności z Konstytucją, a przede wszystkim z zasadą demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji)".

Kto ma wolne 12 listopada 2018? Niektórzy i tak będą musieli popracować. Lista nie jest krótka

Według projektu przyjętego przez Sejm 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz  handlu. Ale popracują nie tylko pracownicy sklepów. Lista jest dłuższa: działać będą szpitale, ambulatoria, apteki, pracować będą kierowcy czy spedytorzy, pracownicy gastronomii i hotelarstwa, a także służby ratownicze. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Senat za wolnym 12 listopada, ale z poprawkami. Centra handlowe będą zamknięte
Zaloguj się
 • carlos_512

  Oceniono 19 razy 19

  super - czyli przez 2 dni z rzędu sklepy będą zamknięte...
  trzeba będzie jeść czerstwe pieczywo i nieświeżą spożywkę...

 • droch

  Oceniono 17 razy 13

  Banda komunistów znów zabroniła Polakom zarabiania. Może niektórzy będą o tym pamiętać w dniu wyborów.

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 12

  Pieniędzy na przekupywanie pisiego lumpenelektoratu w skarbie państwa już nie ma (przecież "nam się należało", jak wrzeszczała w Sejmie Szydło), to pisowscy złodzieje zaczynają rozdawać cudze. Dobroczyńcy cudzym kosztem.

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 11

  Ten pajac z pałaca podpisze wszystko, co mu Karczewski, Kuchciński, Terlecki, Mazurek i reszta, a właściwie z rozkazu nic nie znaczącego posła z Nowogrodzkiej, da do podpisania.

 • tojajurek

  Oceniono 10 razy 10

  A gdzie było 32 senatorów? Wypisali się z roboty, czy już zaczęli świętować awansem?

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 14 razy 10

  Ustawę zabierającą nam 40% środków z kont bankowych, kiedyś uchwalą w takim samym stylu.

 • korcia2000

  Oceniono 9 razy 9

  Po co komu ten wolny dzień w listopadzie? Zimno i deszczowo. dzień krótki a przy tym paraliż gospodarki. Straty będą znacznie większe niż korzyści. Lepiej było zrobić wolnym Dzień Zaduszny. ! listopada wypada w środku tygodnia i ci, którzy mają groby poza miejscem zamieszkania, często daleko, nie będą mieli szansy na ich odwiedzenie.

 • carlos_512

  Oceniono 9 razy 9

  100 dni wolnego z okazji 100-lecia niepodległości !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX