Tęczowy Piątek. Monika Jaruzelska: Robienie fiesty z intymnych spraw napędza agresję

Monika Jaruzelska, nowa radna Warszawy, w RMF FM skrytykowała akcję Tęczowy Piątek, którą koordynuje Kampania Przeciwko Homofobii. Jej zdaniem "powinno mówić się na zajęciach mówić o różnych orientacjach seksualnych w taki sposób, żeby nie budziło to agresji i było tolerancyjne". - Robienie fiesty ma odwrotny skutek. Teraz pewnie może być mi twarz homofoba przyczepiona - skwitowała polityk SLD.

Gościem Roberta Mazurka w RMF FM była Monika Jaruzelska, nowo wybrana członkini Rady Miasta Warszawy (będzie tam jedyną przedstawicielką SLD).

Tematem piątkowej Porannej rozmowy był m.in. Tęczowy Piątek, akcja, którą 26 października obchodzą niektóre polskie szkoły. Jej celem jest sprawić, by "młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich".

Na korytarzach placówek tego dnia zawisną tęczowe plakaty, a na lekcjach nauczyciele poruszą temat akceptacji i otwartości na uczniów i uczennice LGBTQI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe).

Tęczowy Piątek. Monika Jaruzelska: Wydaje mi się, że to jest odwrotny skutek

- Uważam, że powinno mówić się na zajęciach o różnych orientacjach seksualnych i mówić w taki sposób, żeby pokazywać osoby o różnych orientacjach w taki sposób, żeby nie budziło to agresji i było tolerancyjne - mówiła Jaruzelska,

- Robienie fiesty z takich spraw, które dotyczą intymnego życia... wydaje mi się, że to jest odwrotny skutek i napędza agresję - oceniała. Jak jednak zaznaczyła, nie wie, jak akcja Tęczowy Piątek jest przeprowadzana.

Tęczowy Piątek w polskich szkołach. Pokazujemy materiały, które dostali nauczyciele i uczniowie

- Wśród moich przyjaciół jest kilku gejów i mają bardzo podobne zdanie - dodała radna. - Jeżeli teraz miałaby mi być przyprawiona dodatkowa gęba, jak już gdzieś przeczytałam "Jaruzelska - konserwatywna twarz lewicy", teraz pewnie może być mi twarz homofoba przyczepiona w dodatku

- Nie dość, że konserwatystka, to homofob - rzucił żartem Mazurek.

- Jestem za liberalizacją ustawy aborcyjnej, ale nie podobają mi się okładki pism w których mówi się, że aborcja jest OK, nie podoba mi się sformułowanie "aborcja na życzenie" - mówiła Jaruzelska.

Robert Mazurek pytał też radną, czy zamierza kandydować w wyborach na prezydenta RP. - Oczywiście, wie pan, nie można niczego wykluczyć... - odparła radna. - Czyli Monika Jaruzelska nie wyklucza? - dopytywał dziennikarz. - Nie wyklucza i to rzeczywiście będzie jako news, chociaż Jaruzelska na razie nie zamierza, ale oczywiście niczego w życiu wykluczyć nie można - ucięła córka gen. Jaruzelskiego.

Tęczowy Piątek w polskich szkołach. Niektóre rezygnują z udziału w akcji

Akcję Tęczowy Piątek skrytykował m.in. Tadeusz Rydzyk. Negatywnie ocenili ją też polscy biskupi, a minister edukacji Anna Zalewska przypomniała, że "jeżeli jakiś dyrektor podjął decyzję o zorganizowaniu tzw. Tęczowego Piątku z pominięciem procedur, to znaczy, że złamał prawo oświatowe".

II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowskich Górach zrezygnowało z udziału w akcji. Dyrekcja tłumaczy, że podjęto taką decyzję ze względu na falę nienawistnych komentarzy i groźby kierowane w stronę organizatorów.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o: