Jacek Majchrowski przegrał proces z Mateuszem Morawieckim. Premier nie sprostuje swojej wypowiedzi

Mateusz Morawiecki nie musi prostować swojej wypowiedzi dotyczącej walki władz Krakowa ze smogiem - zdecydował sąd w Krakowie. Chodzi o proces w trybie wyborczym, który Jacek Majchrowski, prezydent miasta, wytoczył premierowi.

W czwartek rozpoczął się proces w trybie wyborczym, który Jacek Majchrowski wytoczył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

Jacek Majchrowski przegrał proces z Mateuszem Morawieckim

Prezydent Krakowa, który rządzi miastem od 2002 roku, a teraz ubiega się o reelekcję, domaga się sprostowania słów, które Morawiecki powiedział podczas konwencji PiS w stolicy Małopolski. - Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili [ws. ochrony powietrza - przyp. red.] nic lub prawie nic - mówił polityk PiS.

W piątek w południe zapadł wyrok.

Jak podaje reporter Radia Zet sąd w Krakowie zdecydował, że premier Morawiecki nie musi prostować w mediach swoich słów o smogu w Krakowie i o tym, jak władze miasta z nim walczyły. Sąd oddalił wniosek Jacka Majchrowskiego, a w uzasadnieniu dodał, że premier "wyraził opinię, a nie fakt".

Wyrok został wydany przez sąd pierwszej instancji. Jacek Majchrowski ma zatem możliwość odwołania się od tej decyzji. Na razie nie wiadomo, czy skorzysta z tego prawa. 

Pełnomocnik Mateusza Morawieckiego: "Nic" i "prawie nic" nie oznaczają "zero"

Wcześniej pełnomocnik premiera Morawieckiego domagał się oddalenia pozwu. Jak pisze "Wyborcza", przekonywał, że wypowiedź Morawieckiego była niepodlegającą weryfikacji oceną. Dowodził, że słowa "nic" i "prawie nic" nie oznaczają "zero". Zarzucił też pełnomocnikom Majchrowskiego, że ich dowody są częścią kampanii wyborczej.

Prezydent Krakowa napisał także list do premiera, odpierając zarzuty o braku odpowiednich starań o poprawę jakości powietrza. "Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania w zakresie wdrażania programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza. Na wielu konferencjach naukowych jesteśmy przedstawiany jako lider zmian w tym zakresie" - napisał tam.

Wybory samorządowe 2018 - Wassermann nie ma co liczyć na wygraną w Krakowie

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Krakowie dały w pierwszej turze Jackowi Majchrowskiemu 45,84 proc. głosów, a Małgorzacie Wassermann - 31,88 proc.

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i Radia Zet wynika, że drugą turę wyborów samorządowych wygra dotychczasowy prezydent Krakowa. Jego przewaga nad kandydatką PiS ma wynieść prawie 20 proc. Majchrowski miałby dostać 56 proc. głosów, jego rywalka - 38 proc. 6 proc. wyborców nie wie, na kogo oddałoby głos.

Więcej o:
Komentarze (202)
Jacek Majchrowski przegrał proces z Mateuszem Morawieckim. Premier nie sprostuje swojej wypowiedzi
Zaloguj się
 • taadasku

  Oceniono 58 razy 46

  Panie Jacku! Ma Pan moralne prawo stwierdzić, że Morawiecki nie zrobił nic lub prawie nic dla kraju.

 • dziadekjam

  Oceniono 44 razy 34

  " W uzasadnieniu sąd dodał, że premier "wyraził opinię, a nie fakt".
  ===================================================
  A jak się wyraża fakt Wysoki Poprawny Sądzie?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 29 razy 23

  Czy szanowni forumowicze podzielają moją opinię, że premier to zakłamany cynik?

 • stachkaz47

  Oceniono 32 razy 20

  Ziobrowe sądy już SĄDZĄ.

 • biesczad1

  Oceniono 23 razy 17

  Kłamstwo i pomówienie jest częścią podłej zmiany, więc PiSowski sąd nie mógł wydać innego wyroku!!!

 • allegropajew

  Oceniono 22 razy 16

  Trudno pisać w nerwach. Mam nadzieję, że sąd wyższej instancji odpowiednio skomentuje ten wyrok.

  Każde kłamstwo jest opinią, bowiem faktem jest antyteza owego kłamstwa, nieprawdaż?

  Gościula

 • grassde

  Oceniono 20 razy 14

  Za to PIS zrobił wiele, by Kraków nie dostał dotacji i nie realizował programu antysmogowego. Początkiem roku 2016 (luty) pisowski NFOŚiGW zrezygnował ze wspierania programu walki ze smogiem w Małopolsce - "Life" (ocenionego najlepiej przez Komisję Europejską), i przeznaczył w tym samym dniu 26 mln na Rydzyka i jego fundację Lux Veritatis. Kraków Wam tego nie zapomni. Nie dajcie się Krakowianie zwieść Wasserman i Morawieckiemu -łżą jak psy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX