WP: Spot PiS o uchodźcach autorstwa byłych właścicieli Solvere. Teraz pracują w KPRM

Za realizację kontrowersyjnego spotu PiS o uchodźcach mieli odpowiadać pracownicy KPRM - Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. W 2017 r. będąc właścicielami spółki Solvere współtworzyli głośną kampanię "Sprawiedliwe sądy".

Prawo i Sprawiedliwość na kilka dni przed wyborami samorządowymi opublikowało  spot, w którym pokazywało Polskę w 2020 r., kiedy to "agresja i napaści seksualne" ze strony imigrantów miałyby być codziennością. PiS ostrzegał w ten sposób przed głosowaniem na samorządowców z PO, którzy mieliby doprowadzić do takiej sytuacji poprzez przyjmowanie obcokrajowców z terenów objętych wojną.

Materiał wywołał falę krytyki na Twitterze. Również po stronie prawicy. Zdaniem komentatorów spot mógł być jedną z przyczyn wyborczej porażki w Warszawie Patryka Jakiego.

Jak podaje "Wirtualna Polska", za przygotowanie spotu mieli być odpowiedzialni Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. Oboje pracują w Kancelarii Premiera (wrócili do KPRM w marcu po kilkumiesięcznej przerwie), do ich obowiązków należy m.in. komunikacja i kontakty z mediami.

"Nie ujawniamy informacji, kto jest współtwórcą tego, czy innego spotu" - napisała w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Rzeczniczka KPRM Joanna Kopcińska w rozmowie z Gazeta.pl stwierdziła, że nie zna szczegółów dotyczących produkcji spotu. Odesłała nas do europosła PiS Tomasza Poręby, który był odpowiedzialny za kampanię do wyborów samorządowych. Wysłaliśmy do posła pytanie, czekamy na odpowiedź.

Plakwicz i Matczuk za pośrednictwem założonej przez siebie spółki Solvere byli w 2017 r. współtwórcami kampanii "Sprawiedliwe sądy", organizowanej przez Polską Fundację Narodową.

 "Według naszych informacji, zarówno Plakwicz, jak i Matczuk mogą w najbliższych dniach stracić swoje stanowiska. W partii rozważana jest opcja, by - po jakimś czasie - znowu reaktywowali firmę Solvere, bądź założyli spółkę pod innym szyldem" - czytamy w "Wirtualnej Polsce".

Do doniesień WP odniosła się Anna Plakwicz. Zaprzeczyła, że Solvere odpowiada za przygotowanie spotu. - Nie potwierdzam, bzdura, spin nieprzychylnych nam osób - napisała na Twitterze.

Kontrowersje wokół spółki Solvere

Jak wynika z KRS, spółka Solvere została wpisana do rejestru przedsiębiorców 16 maja 2017 r. Tymczasem Matczuk i Plakwicz do 22 maja formalnie pracowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stąd pojawiło się podejrzenie, że byli współpracownicy Beaty Szydło mogli złamać przepisy ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej.

W styczniu okazało się, że zdaniem CBA współtwórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" złamali ustawę antykorupcyjną - podawała "Rzeczpospolita". Chodziło o zakaz posiadania powyżej 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego przez urzędników. Matczuk i Plakwicz mieli jednak zgodę na pracę w okresie wypowiedzenia.

Poza tym prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Prokuratorzy ustalili, że Plakwicz i Matczuk wpisali w swoje oświadczenia posiadanie udziałów w Solvere, więc nie popełnili przestępstwa zatajenia majątku.

Więcej o: