Majchrowski wytoczył proces Morawieckiemu. Pełnomocnik premiera: Nic to nie zero

Jacek Majchrowski domaga się sprostowania słów, jakie powiedział Mateusz Morawiecki. Premier powiedział w Krakowie, że "ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili [w sprawie ochrony powietrza - red.] nic lub prawie nic".

W czwartek rozpoczął się proces w trybie wyborczym, który Jacek Majchrowski wytoczył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Sąd ma wydać wyrok w piątek w południe - donosi krakowska "Gazeta Wyborcza".

Prezydent Krakowa domaga się sprostowania słów, które Morawiecki powiedział podczas konwencji PiS w stolicy Małopolski. - Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili [w sprawie ochrony powietrza - red.] nic lub prawie nic - mówił polityk PiS.

Proces w trybie wyborczym. Jacek Majchrowski walczy ze smogiem?

Majchrowski prezydentem Krakowa jest od 2002 r. Teraz zaś ubiega się o reelekcję, w drugiej turze wyborów samorządowych zmierzy się z Małgorzatą Wassermann.

W czwartek pełnomocnicy Majchrowskiego przedstawili dokumenty, które potwierdzają, że prezydent podejmuje walkę ze smogiem - m.in. dotyczące liczby zlikwidowanych pieców czy zakupionych autobusów. Razem na walkę ze smogiem miało pójść ponad 700 mln zł z budżetu miasta.

Pełnomocnik Mateusza Morawieckiego: "Nic" i "prawie nic" nie oznaczają "zero"

Pełnomocnik premiera domagał się oddalenia pozwu. Jak pisze "Wyborcza", przekonywał, że wypowiedź Morawieckiego była niepodlegającą weryfikacji oceną. Dowodził, że słowa "nic" i "prawie nic" nie oznaczają "zero". Zarzucił też pełnomocnikom Majchrowskiego, że ich dowody są częścią kampanii wyborczej.

Wcześniej prezydent Krakowa napisał list do premiera, odpierając zarzuty o braku odpowiednich starań o poprawę jakości powietrza. "Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania w zakresie wdrażania programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza. Na wielu konferencjach naukowych jesteśmy przedstawiany jako lider zmian w tym zakresie" - napisał tam.

Smog - problem nie tylko Krakowa

Przypomnijmy, że w grudniu 2016 dron za 120 tysięcy badał, czy powietrze w Krakowie jest czyste. Rozbił się jednak, bo nie było. Szukał źródeł zanieczyszczeń nad Nową Hutą

Z kolei na początku tego roku brytyjska telewizja Sky News opublikowała na swoim portalu artykuł, w którym porównuje problem polskiego smogu do stolicy Indii, Nowego Delhi. Serwis pisał o "powietrznej apokalipsie", paleniu śmieciami w piecach i kopalniach węgla . 

Fatalna jakość powietrza to w Polsce niestety standard. Plasujemy się w haniebnej czołówce unijnych rankingów państw Europy z najbrudniejszym powietrzem. Gdzie w Polsce jest największy smog? Oto najbardziej toksyczne miasta w kraju.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski w porannej rozmowie Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (86)
Majchrowski wytoczył proces Morawieckiemu. Pełnomocnik premiera: Nic to nie zero
Zaloguj się
 • baluwolanda

  Oceniono 19 razy 17

  Matołuszku Kłamczuszku, chętnie posłuchamy jak odszczekujesz.

 • grassde

  Oceniono 16 razy 16

  Krakowianie, przypominam ze z początkiem 2016 roku pisowski już NFOŚIGW wstrzymał realizowanie dotacji na program antysmogowy „Life” dla Krakowa i Małopolski (straciliśmy w sumie 42 mln) i przekazał w tym samym dniu 26 mln do Rydzyka i jego fundacji Lux Veritatis (rzekome odszkodowanie). Nie dajcie się zwieść Wasserman!!!!

 • sierra65

  Oceniono 20 razy 16

  morawiecki to powszechnie znany KŁAMCA !!!!

 • ukos

  Oceniono 15 razy 15

  "Nic to nie zero" = pusta papuzia erystyka. Zero to właśnie nic.

 • krywit

  Oceniono 17 razy 15

  nic to nie zero, mistrzowie odwracania kota ogonem na poczekaniu

 • niko8472

  Oceniono 13 razy 13

  W sumie racje ma pan rzecznik. Wicepremier Szydlo robi nic i dostaje za to prawie nic pieniazkow ale nie jest to zero.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX