W wielu dużych miastach konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów samorządowych 2018. O fotel prezydenta będą walczyć m.in. kandydaci w pięciu miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. Przypomnijmy, że II tura wyborów odbędzie się 4 listopada 2018 roku. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.
Jednym z miast województwa mazowieckiego, w którym odbędzie się II tura wyborów samorządowych jest Radom. Tam 4 listopada zmierzą się ze sobą Wojciech Skurkiewicz, który w pierwszej turze otrzymał 40,4 proc. głosów, oraz Radosław Witkowski, którego poparło 45,47 proc. radomian.
W II turze wyborów wezmą udział także mieszkańcy Ostrołęki. Po głosowaniu 4 listopada dowiemy się, czy prezydentem tego miasta zostanie Janusz Kotowski z Prawa i Sprawiedliwości (otrzymał 33,39 proc. głosów w I turze) czy też Łukasz Kulik z KWW Ostrołęka dla Wszystkich (38,12 proc. w I turze).
Kolejnym miastem w województwie mazowieckim, w którym konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania, są Siedlce. Mieszkańcy tego miasta wybiorą pomiędzy kandydaturą Karola Tchórzewskiego (PiS), który w I turze otrzymał 42,01 proc. głosów, a kandydaturą Andrzeja Sitnika (KW Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce), którego w I turze poparło 32,91 proc. głosujących.
W województwie małopolskim również nie brakuje miast, w których trzeba będzie przeprowadzić II turę wyborów. Pierwszym z nich jest stolica województwa, czyli Kraków. 4 listopada w wyścigu o fotel prezydenta zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Majchrowski oraz kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann.
II tura wyborów odbędzie się także w Tarnowie. Mieszkańcy tego miasta będą mogli postawić znak "X" przy nazwisku Romana Ciepieli (Koalicja Obywatelska), który w I turze otrzymał poparcie 42,68 proc. głosujących, lub Kazimierza Koprowskiego (Prawo i Sprawiedliwość), na którego 21 października zagłosowało 33,53 proc. mieszkańców Tarnowa.
Nowy Sącz to kolejne miasto, które będzie musiało przejść przez II turę wyborów samorządowych. W tym mieście dojdzie do kolejnego starcia pomiędzy Iwoną Mularczyk a Ludomirem Handzlem. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała w I turze 28,35 proc. głosów, z kolei kandydat Koalicji Nowosądeckiej - 25,78 proc. głosów.
Największym miastem województwa łódzkiego, w którym odbędzie się II tura wyborów, jest Piotrków Trybunalski. 4 listopada mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy ich prezydentem zostanie Krzysztof Chojniak (któremu zabrakło tylko 0,66 proc. do zwycięstwa w I turze), czy też Marlena Wężyk-Chojnacka, którą w I turze poparło 24,18 proc. głosujących.
II tura wyborów samorządowych 2018 zostanie przeprowadzona także w Kielcach. Na kogo zagłosują kielczanie? Będą mogli wybrać pomiędzy kandydatem Wojciechem Lubawskim (29,20 proc. w I turze) a Bogdanem Wentą, który był faworytem w I turze wyborów (otrzymał 37,62 proc. głosów).
II tura wyborów samorządowych zostanie przeprowadzona m.in. w jednym z największych miast województwa podkarpackiego, czyli w Przemyślu. W II etapie wyścigu o fotel prezydenta tego miasta zmierzą się Wojciech Bakun, który w I turze zdobył 41,49 proc. głosów, oraz Janusz Hamryszczak, na którego zagłosowało 26,41 proc. wyborców.
Kolejnym miastem, w którym konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów, jest Chełm. Mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy ich prezydentem zostanie Agata Fisz, którą w I turze poparło 43,49 proc. wyborców, czy też Jakub Banaszek (PiS), który w I turze otrzymał poparcie 36,73 proc. głosujących.
II tura wyborów odbędzie się także w Białej Podlaskiej - tam zmierzą się ze sobą kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Stefaniuk (PiS) - otrzymał w I turze 44,03 proc. głosów, z kolei Michał Litwiniuk (KO) - 32,45 proc. głosów.
Największym miastem województwa podlaskiego, w którym odbędzie się II tura wyborów, jest Łomża. 4 listopada mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy prezydentem Łomży zostanie kandydat własnego komitetu Mariusz Chrzanowski, który w I turze otrzymał 44,15 proc. głosów, czy też Agnieszka Muzyk z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, którą 21 października poparło 23,03 proc. głosujących.
Olsztyn to kolejna stolica województwa, która nie zna jeszcze swojego nowego prezydenta. 4 listopada mieszkańcy Olsztyna postawią "X" przy jednym z dwóch nazwisk. Pierwszym kandydatem jest Piotr Grzymowicz, który w I turze uzyskał 33,78 proc. głosów, drugim z kolei - Czesław Małkowski, którego poparło 30,66 proc. wyborców. Obaj kandydaci startują z własnych komitetów wyborczych.
II tura wyborów odbędzie się także w Elblągu. Prezydentem tego miasta zostanie Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) lub Jerzy Wilk (PiS). W I turze pierwszy z nich uzyskał poparcie 48,78 proc. wyborców, z kolei drugi - 28,69 proc.
W województwie kujawsko-pomorskim również jest kilka miast, w których odbędzie się I II tura wyborów. Pierwszym z nich jest Włocławek. 4 listopada zmierzą się tam Jarosław Chmielewski (23,39 proc. głosów w I turze) oraz Marek Wojtkowski (26,25 proc. głosów w I turze). Przypomnijmy, że Jarosław Chmielewski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, z kolei Marek Wojtkowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej.
II tura odbędzie się także w Grudziądzu, gdzie w II turze wezmą udział Maciej Glamowski (46,4 proc. głosów w I turze) oraz Andrzej Guzowski (29,44 proc. głosów w I turze)
Kolejna stolica województwa, która wciąż nie zna swojego nowego prezydenta, to Szczecin. Mieszkańcy Olsztyna wybiorą już 4 listopada - w II turze zmierzą się Piotr Krzystek, który otrzymał 47,25 proc. głosów w I turze, oraz Bartłomiej Sochański, który wywalczył II miejsce, otrzymując 21,99 proc. głosów.
II tura wyborów w woj. wielkopolskim odbędzie się m.in. w Koninie. Prezydentem tego miasta zostanie Zenon Chojnacki (kandydat PiS, otrzymał 30,48 proc. w I turze) lub Piotr Korytkowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, otrzymał 24,53 proc. w I turze), ale ostateczny wynik poznamy po powtórnym głosowaniu 4 listopada.
Kalisz to kolejne miasto, w którym konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania. Prezydentem tego miasta może zostać Dariusz Grodziński (Koalicja Obywatelska, 19,95 proc. w I turze) lub Krystian Kinastowski (21,34 proc. w I turze).
Legnica to jedno z tych miast, które wciąż nie może być pewne, kto zostanie jego prezydentem. W II turze zmierzy się dwóch kandydatów na to stanowisko - Tadeusz Krzakowski (członek SLD, 42,52 proc. poparcia w I turze) oraz Jarosław Rabczenko (członek PO, 26,57 proc. poparcia w I turze).
II tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się także w Jeleniej Górze. O urząd prezydenta będą się starać Jerzy Łuźniak (Koalicja Obywatelska), który w I turze zdobył 45,55 proc. głosów oraz Krzysztof Mróz (PiS), którego 21 października wsparło 23,50 proc. głosujących.
II tura głosowania odbędzie się także w kilku miastach województwa śląskiego. Jednym z nich jest Bytom, gdzie o fotel prezydenta powalczą Damian Bartyla oraz Mariusz Wołosz. Pierwszy z wymienionych kandydatów startuje z własnego komitetu, a w I turze wyborów otrzymał 22,97 proc. głosów. Drugi z nich to kandydat Koalicji Obywatelskiej. W I turze poparło go 30,27 proc. mieszkańców Bytomia.
Bielsko-Biała to kolejne z miast, w których potrzebna będzie II tura wyborów samorządowych. Prezydentem tego miasta chcą zostać Przemysław Drabek z Prawa i Sprawiedliwości (32,70 proc. głosów w pierwszej turze) oraz Jarosław Klimaszewski z Koalicji Obywatelskiej (39,87 proc. głosów w pierwszej turze).