Wybory samorządowe 2018. Gdzie odbędzie się II tura wyborów?

Wybory samorządowe 2018. Druga tura odbędzie się 649 gminach i miastach, w których w pierwszym głosowaniu nie wybrano wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast.

W wielu dużych miastach konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów samorządowych 2018. O fotel prezydenta będą walczyć m.in. kandydaci w pięciu miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. Przypomnijmy, że II tura wyborów odbędzie się 4 listopada 2018 roku. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.

Gdzie II tura wyborów samorządowych? Radom, Ostrołęka i Siedlce czekają na nowego prezydenta

Jednym z miast województwa mazowieckiego, w którym odbędzie się II tura wyborów samorządowych jest Radom. Tam 4 listopada zmierzą się ze sobą Wojciech Skurkiewicz, który w pierwszej turze otrzymał 40,4 proc. głosów, oraz Radosław Witkowski, którego poparło 45,47 proc. radomian.

W II turze wyborów wezmą udział także mieszkańcy Ostrołęki. Po głosowaniu 4 listopada dowiemy się, czy prezydentem tego miasta zostanie Janusz Kotowski z Prawa i Sprawiedliwości (otrzymał 33,39 proc. głosów w I turze) czy też Łukasz Kulik z KWW Ostrołęka dla Wszystkich (38,12 proc. w I turze).

Kolejnym miastem w województwie mazowieckim, w którym konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania, są Siedlce. Mieszkańcy tego miasta wybiorą pomiędzy kandydaturą Karola Tchórzewskiego (PiS), który w I turze otrzymał 42,01 proc. głosów, a kandydaturą Andrzeja Sitnika (KW Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce), którego w I turze poparło 32,91 proc. głosujących.

Wybory samorządowe 2018. Gdzie II tura w województwie małopolskim?

W województwie małopolskim również nie brakuje miast, w których trzeba będzie przeprowadzić II turę wyborów. Pierwszym z nich jest stolica województwa, czyli Kraków. 4 listopada w wyścigu o fotel prezydenta zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Majchrowski oraz kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann.

II tura wyborów odbędzie się także w Tarnowie. Mieszkańcy tego miasta będą mogli postawić znak "X" przy nazwisku Romana Ciepieli (Koalicja Obywatelska), który w I turze otrzymał poparcie 42,68 proc. głosujących, lub Kazimierza Koprowskiego (Prawo i Sprawiedliwość), na którego 21 października zagłosowało 33,53 proc. mieszkańców Tarnowa.

Nowy Sącz to kolejne miasto, które będzie musiało przejść przez II turę wyborów samorządowych. W tym mieście dojdzie do kolejnego starcia pomiędzy Iwoną Mularczyk a Ludomirem Handzlem. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała w I turze 28,35 proc. głosów, z kolei kandydat Koalicji Nowosądeckiej - 25,78 proc. głosów.

II tura wyborów w województwie łódzkim. Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego pójdą do urn

Największym miastem województwa łódzkiego, w którym odbędzie się II tura wyborów, jest Piotrków Trybunalski. 4 listopada mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy ich prezydentem zostanie Krzysztof Chojniak (któremu zabrakło tylko 0,66 proc. do zwycięstwa w I turze), czy też Marlena Wężyk-Chojnacka, którą w I turze poparło 24,18 proc. głosujących.

Województwo kieleckie. II tura w Kielcach, stolicy województwa

II tura wyborów samorządowych 2018 zostanie przeprowadzona także w Kielcach. Na kogo zagłosują kielczanie? Będą mogli wybrać pomiędzy kandydatem Wojciechem Lubawskim (29,20 proc. w I turze) a Bogdanem Wentą, który był faworytem w I turze wyborów (otrzymał 37,62 proc. głosów).

Wybory samorządowe 2018 Podkarpacie. II tura w Przemyślu

II tura wyborów samorządowych zostanie przeprowadzona m.in. w jednym z największych miast województwa podkarpackiego, czyli w Przemyślu. W II etapie wyścigu o fotel prezydenta tego miasta zmierzą się Wojciech Bakun, który w I turze zdobył 41,49 proc. głosów, oraz Janusz Hamryszczak, na którego zagłosowało 26,41 proc. wyborców.

II tura wyborów samorządowym w woj. lubelskim. Chełm 

Kolejnym miastem, w którym konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów, jest Chełm. Mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy ich prezydentem zostanie Agata Fisz, którą w I turze poparło 43,49 proc. wyborców, czy też Jakub Banaszek (PiS), który w I turze otrzymał poparcie 36,73 proc. głosujących.

II tura wyborów odbędzie się także w Białej Podlaskiej - tam zmierzą się ze sobą kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Stefaniuk (PiS) - otrzymał w I turze 44,03 proc. głosów, z kolei Michał Litwiniuk (KO) - 32,45 proc. głosów.

Województwo podlaskie. II tura wyborów samorządowych w Łomży

Największym miastem województwa podlaskiego, w którym odbędzie się II tura wyborów, jest Łomża. 4 listopada mieszkańcy tego miasta zadecydują, czy prezydentem Łomży zostanie kandydat własnego komitetu Mariusz Chrzanowski, który w I turze otrzymał 44,15 proc. głosów, czy też Agnieszka Muzyk z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, którą 21 października poparło 23,03 proc. głosujących.

Wybory samorządowe 2018. Olsztyn i Elbląg wezmą udział w II

Olsztyn to kolejna stolica województwa, która nie zna jeszcze swojego nowego prezydenta. 4 listopada mieszkańcy Olsztyna postawią "X" przy jednym z dwóch nazwisk. Pierwszym kandydatem jest Piotr Grzymowicz, który w I turze uzyskał 33,78 proc. głosów, drugim z kolei - Czesław Małkowski, którego poparło 30,66 proc. wyborców. Obaj kandydaci startują z własnych komitetów wyborczych.

II tura wyborów odbędzie się także w Elblągu. Prezydentem tego miasta zostanie Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) lub Jerzy Wilk (PiS). W I turze pierwszy z nich uzyskał poparcie 48,78 proc. wyborców, z kolei drugi - 28,69 proc.

Województwo kujawsko-pomorskie. II tura we Włocławku

W województwie kujawsko-pomorskim również jest kilka miast, w których odbędzie się I II tura wyborów. Pierwszym z nich jest Włocławek. 4 listopada zmierzą się tam Jarosław Chmielewski (23,39 proc. głosów w I turze) oraz Marek Wojtkowski (26,25 proc. głosów w I turze). Przypomnijmy, że Jarosław Chmielewski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, z kolei Marek Wojtkowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej. 

II tura odbędzie się także w Grudziądzu, gdzie w II turze wezmą udział Maciej Glamowski (46,4 proc. głosów w I turze) oraz Andrzej Guzowski (29,44 proc. głosów w I turze)

Wybory samorządowe 2018 w woj. zachodniopomorskim. Druga II w Szczecinie

Kolejna stolica województwa, która wciąż nie zna swojego nowego prezydenta, to Szczecin. Mieszkańcy Olsztyna wybiorą już 4 listopada - w II turze zmierzą się Piotr Krzystek, który otrzymał 47,25 proc. głosów w I turze, oraz Bartłomiej Sochański, który wywalczył II miejsce, otrzymując 21,99 proc. głosów.

Województwo wielkopolskie. Gdzie odbędzie się II tura wyborów?

II tura wyborów w woj. wielkopolskim odbędzie się m.in. w Koninie. Prezydentem tego miasta zostanie Zenon Chojnacki (kandydat PiS, otrzymał 30,48 proc. w I turze) lub Piotr Korytkowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, otrzymał 24,53 proc. w I turze), ale ostateczny wynik poznamy po powtórnym głosowaniu 4 listopada. 

Kalisz to kolejne miasto, w którym konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania. Prezydentem tego miasta może zostać Dariusz Grodziński (Koalicja Obywatelska, 19,95 proc. w I turze) lub Krystian Kinastowski (21,34 proc. w I turze).

Wybory 2018 - Dolny Śląsk. II tura w Legnicy i w Jeleniej Górze

Legnica to jedno z tych miast, które wciąż nie może być pewne, kto zostanie jego prezydentem. W II turze zmierzy się dwóch kandydatów na to stanowisko - Tadeusz Krzakowski (członek SLD, 42,52 proc. poparcia w I turze) oraz Jarosław Rabczenko (członek PO, 26,57 proc. poparcia w I turze). 

II tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się także w Jeleniej Górze. O urząd prezydenta będą się starać Jerzy Łuźniak (Koalicja Obywatelska), który w I turze zdobył 45,55 proc. głosów oraz Krzysztof Mróz (PiS), którego 21 października wsparło 23,50 proc. głosujących.

Województwo śląskie. Gdzie odbędzie się II tura wyborów samorządowych?

II tura głosowania odbędzie się także w kilku miastach województwa śląskiego. Jednym z nich jest Bytom, gdzie o fotel prezydenta powalczą Damian Bartyla oraz Mariusz Wołosz. Pierwszy z wymienionych kandydatów startuje z własnego komitetu, a w I turze wyborów otrzymał 22,97 proc. głosów. Drugi z nich to kandydat Koalicji Obywatelskiej. W I turze poparło go 30,27 proc. mieszkańców Bytomia.

Bielsko-Biała to kolejne z miast, w których potrzebna będzie II tura wyborów samorządowych. Prezydentem tego miasta chcą zostać Przemysław Drabek z Prawa i Sprawiedliwości (32,70 proc. głosów w pierwszej turze) oraz Jarosław Klimaszewski z Koalicji Obywatelskiej (39,87 proc. głosów w pierwszej turze).

Czy po karcie wyborczej można pisać?

Więcej o: