Liczba senatorów może się zwiększyć. Karczewski: Rozpoczynamy prace nad zmianą konstytucji

Rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji - chodzi o zwiększenie liczby senatorów do 102. Taką informację przekazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas wręczania nagród Świadek Historii w Warszawie.

Liczba senatorów może wkrótce zwiększyć się ze 100 do 102. Jak poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji w tej sprawie.

- Dodatkowi dwaj senatorowie mieliby być przedstawicielami Polonii - stwierdził marszałek podczas uroczystości wręczania nagród Świadek Historii w Warszawie. Jeden z nich byłby senatorem z Zachodu, drugi - ze Wschodu.

Jak mówił marszałek, o takie zmiany apelowali uczestnicy tegorocznego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. W opinii Stanisława Karczewskiego, taki krok to symboliczna zmiana i "akt dziękczynny" za odzyskanie przez Polskę niepodległości 100 lat temu.

Projekt zmiany konstytucji może złożyć grupa co najmniej 92 posłów, Senat lub prezydent. Przyjęcie zmian wymaga w Sejmie co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w Senacie - bezwzględnej większości przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Budka o wolnym 12 listopada: to będzie święto dla urzędników. PiS bierze odpowiedzialność za chaos

Więcej o: