Wolne 12 listopada. Opozycja drwi z pomysłu PiS. "Czy to wiejskie wesele, że ma tydzień trwać?"

12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. W nocy Sejm przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Opozycja była przeciw. - Czy to jest wiejskie wesele, że ma tydzień trwać? - drwił Ryszard Petru.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości poniedziałek 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy ustanawiający to święto w środę tuż po północy przyjął Sejm.

Za projektem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedzieli się przedstawiciele opozycji - Nowoczesnej i Kukiz '15. Członkowie klubu PO w większości wstrzymali się od głosu, część głosowała przeciw.

Wolne 12 listopada. W tym roku będzie długi weekend

Parlamentarzyści najpierw nie przyjęli wniosku o odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu i następnie ekspresowo przystąpili do drugiego czytania. Przyjęli też trzy poprawki, które m.in. zakładają, że 12 listopada będą działać publiczne szpitale, ambulatoria i apteki - informuje Next.gazeta.pl.

Pomysłodawcą dnia wolnego 12 listopada jest Paweł Zalewski, radny Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej Pragi-Południe. W dzienniku  "Gazeta Polska Codziennie" Zalewski tłumaczył kilka dni temu, że chciałby, aby "wszyscy Polacy mogli osobiście odczuć to wielkie święto" 11 listopada.

Długi weekend w listopadzie. Poniedziałek bez zakazu handlu

Co ciekawe, w poniedziałek 12 listopada nie będzie obowiązywał zakaz handlu.

- Czy to jest wiejskie wesele, że ma tydzień trwać? - drwił Ryszard Petru (Liberalno-Społeczni). - Chcecie dłużej świętować, to weźcie urlop! Co z operacjami oraz rozprawami w sądach? - pytali członkowie opozycji.

Ich zdaniem jeden dzień wolny kosztuje gospodarkę 7 mld zł. - Za cudze pieniądze kupujecie sobie przychylność w drugich turach. Święto plus - grzmieli posłowie.

12 listopada wolny od pracy. "Koalicja antypatriotyczna. Jak zwykle"

- Zostawmy coś konkretnego dla następnych pokoleń, a nie leżenie bykiem i papierosów palenie - mówił Marek Jakubiak z Kukiz '15. Jego kolega z klubu Paweł Grabowski pytał: Co na ten projekt powiedziałby marszałek Piłsudski? Albo Roman Dmowski? Czy od leżenia i robienia sobie wolnego dnia odbudowalibyśmy Polskę?

"Prawo i Sprawiedliwość proponuje dzień wolny od pracy 12 XI. PO, Nowoczesna, PSL i Kukiz są przeciw. Koalicja antypatriotyczna. Jak zwykle" - skomentował Ryszard Terlecki.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Będzie nad nią procedował już w środę.

Więcej o: