Andrzej Duda o wolności mediów. "Gdyby doszło do gwałtu, natychmiast by o tym informowały"

Andrzej Duda podczas Forum Polsko-Niemieckiego został zapytany o sytuację w polskich mediach. Prezydent stwierdził, że "media nie muszą informować o wszystkim", pozwolił sobie również na nawiązanie do mediów w Niemczech.

Podczas debaty na Forum Polsko-Niemieckim w Berlinie Andrzej Duda został zapytany o to, dlaczego Program III Polskiego Radia nie poinformował o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomnijmy: kilka dni temu TSUE nakazał zawiesić ustawę o Sądzie Najwyższym

- O wielu rzeczach można nie usłyszeć w mediach, w Polsce, zarówno jak i w innych krajach. O różnych kryzysach wewnątrzpolitycznych można w ogóle nie usłyszeć w mediach, chociaż trwają one od dawna - odpowiedział Andrzej Duda.

Stwierdził, że "to nie jest powiedziane, że media muszą informować o wszystkim". - Mnie jest trudno się do tego odnieść, bo po pierwsze ja akurat nie słuchałem radia w tym momencie, a po drugie, proszę wybaczyć, ale ja nie wpływam na media w Polsce - dodał prezydent.

Andrzej Duda: Polskie media informowałyby o gwałcie

- W Polsce jest tak, że gdyby jakaś kobieta, czy kobiety zostały zgwałcone, to na pewno media poinformowałyby o tym natychmiast, wskazując szczegóły, które tylko byłyby do zdobycia, więc media w Polsce są wolne - podkreślił Andrzej Duda.

Mówiąc o gwałcie, prezydent najprawdopodobniej nawiązał do wydarzeń z nocy sylwestrowej 2015 roku w Kolonii. Wówczas grupa mężczyzn, w tym imigranci z Afryki Północnej, molestowała seksualnie kobiety w pobliżu dworca głównego i katedry. Ponad 120 ofiar napastowania złożyło zawiadomienie. Niektóre z niemieckich mediów przez kilka dni po sylwestrowej nocy nie informowały o zajściach w Kolonii.

W listopadzie 2016 r. media informowały o sześciu wyrokach skazujących, większość z nich zawieszeniu. Niektóre postępowania były zawieszone ze względu na brak możliwości wykrycia sprawców.

Duda w USA. Były słowa o przyjaźni, ale Trump nie zapomniał o pieniądzach. 'Polska będzie płacić miliardy'