Agnieszka Dudzińska wybrana na Rzecznika Praw Dziecka. Kandydaturę musi zatwierdzić Senat

Sejm powołał Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka. Za jej wyborem głosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Agnieszka Dudzińska będzie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka - zdecydował Sejm. Za kandydaturą Dudzińskiej zagłosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz powołanie musi zatwierdzić uchwałą Senat.

Na poprzednim posiedzeniu izby, zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość Agnieszka Dudzińska nie uzyskała wymaganej większości głosów. PiS zgłosiło ją ponownie.

Dotychczas funkcję Rzecznika Praw Dziecka pełnił Marek Michalak. Wybrano go na to stanowisko w 2008 roku. Jego druga kadencja upłynęła 27 sierpnia.

Agnieszka Dudzińska nowym Rzecznikiem Praw Dziecka

Agnieszka Dudzińska jest z wykształcenia socjologiem. Angażuje się we wspieranie osób z niepełnosprawnościami. W latach 2013-2014 była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Szerokim echem odbiła się w mediach wypowiedź Dudzińskiej na temat homoseksualizmu, która padła na początku października na posiedzeniu sejmowej komisji.

Pytana o problemy dzieci homoseksualnych kandydatka na RPD stwierdziła, że panuje obecnie "zagrożenie" w związku z "modą na homoseksualizm". Mówiła, że "nie należy wzmacniać tendencji demoralizujących". Zaznaczyła jednak, że jako rzeczniczka nie będzie pomijać dzieci homoseksualnych, szczególnie w przypadkach, gdy są ofiarami prześladowania i hejtu. - Będę takich dzieci bronić jak własnych - zapewniła. Dodała również, że niezbędna jest edukacja seksualna w szkole.

Kontrowersje wokół wyboru Rzecznika Praw Dziecka

Agnieszka Dudzińska jest kolejną kandydatką PiS na RPD. Wcześniej rekomendowano Sabinę Zalewską, jednak nie uzyskała ona poparcia sejmowej komisji. Zalewska przedstawiana była jako "psycholog rodziny, pedagog społeczny i mediator rodzinny". Występowała jako ekspert w programach m.in. TVP i TV Republika.

"Tygodnik Powszechny" opisywał, że Zalewska w swoich pracach naukowych skopiowała duże fragmenty pochodzące z tekstów innych autorów, często nie oznaczając ich jako cytaty. Według tygodnika, Zalewska dokonała w ten sposób plagiatu. Ona sama twierdziła jednak, że "TP" opierał się tylko na szkicach, na podstawie których później powstawały ostateczne wersje jej artykułów.

Więcej o: