Oficjalne wyniki wyborów 2018 Kraków. PKW: Wassermann traci, Majchrowski zyskuje

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018. Wiemy już, że w Krakowie odbędzie się II tura wyborów. PKW potwierdziła, że 4 listopada krakowianie wybiorą pomiędzy Jackiem Majchrowskim a Małgorzatą Wassermann. Dla kogo Rada Miasta Krakowa?

Oficjalne wyniki wyborów w Krakowie, które ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza, potwierdziły, że w konieczne będzie przeprowadzenie II tury. Żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać ponad 50 procent głosów.

Wybory samorządowe w Krakowie. Nie ma zwycięzcy, będzie II tura: Majchrowski kontra Wassermann

W czasie I tury wyborów najwięcej mieszkańców Krakowa postanowiło zagłosować na starającego się o reelekcję Jacka Majchrowskiego, którego kandydaturę poparły m.in. PO, Nowoczesna, SLD i PSL. Uzyskał on 45,84 proc. głosów.

Za nim uplasowała się Małgorzata Wassermann, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, z wynikiem 31,88 proc. i to właśnie z nią zmierzy się podczas II tury wyborów.

Na podium stanął także Łukasz Gibała - zdobył 17,14 proc. głosów i możliwe, że to właśnie jego wyborcy zadecydują o tym, kto wygra drugie starcie w wyścigu o fotel prezydenta Krakowa.

Wyniki wyborów 2018 Kraków. Łukasz Gibała trzeci, potem długo, długo nikt

Pozostali kandydaci na prezydenta Krakowa nie mieli szans z Jackiem Majchrowskim i Małgorzatą Wassermann. Oprócz wyżej wymienionych i Łukasza Gibały nikt nie zdobył więcej 10 proc. głosów.

Oto wyniki wszystkich kandydatów, którzy startowali w tegorocznych wyborach na prezydenta Krakowa:

  • MAJCHROWSKI Jacek Maria - KWW Jacka Majchrowskiego - Obywatelski Kraków - 45,84 proc.
  • WASSERMANN Małgorzata Ewa - KW Prawo i Sprawiedliwość - 31,88 proc.

  • GIBAŁA Łukasz - KWW Łukasza Gibały "Kraków dla Mieszkańców" - 17,14 proc.
  • BERKOWICZ Konrad Szczepan - KWW "Nowoczesny Kraków" Konrada Berkowicza - 2,5 proc.
  • GOSEK-POPIOŁEK Daria Iwona - KWW Razem dla Krakowa - 1,38 proc.
  • GAJĘCKA Jolanta Anna - KWW Kukiz'15 - 1,25 proc

 

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Kto zasiądzie w Radzie Miasta Krakowa?

PKW podała do informacji także wyniki do Rady Miasta Krakowa. Okazuje się, że większość zdobył w nich koalicyjny komitet Jacka Majchrowskiego, który zdobył 23 mandaty. Swoich radnych wprowadził także Łukasz Gibała (4 mandaty) oraz Prawo i Sprawiedliwość (16 mandatów).

Wybory samorządowe 2018. Michał Szczerba: Patrzymy na te wybory z perspektywy metropolii. To opozycja wygrała w największych miastach

Więcej o: