Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska będzie prezydentem Łodzi? "Andrzej Duda mógłby ją ułaskawić"

Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska najprawdopodobniej kolejną kadencję będzie prezydentem Łodzi. Ale sprawa budzi kontrowersje, bo ciąży na niej prawomocny wyrok. Leszek Miller ma na to rozwiązanie - Zdanowską powinien ułaskawić prezydent Andrzej Duda.

Wyniki wyborów samorządowych w Łodzi pokazały, że Hanna Zdanowska nie ma konkurencji. Według nieoficjalnych jeszcze danych urzędująca prezydent Łodzi zdobyła ponad 70 proc. głosów.

Wyborcze zwycięstwo Zdanowskiej rozgrywa się w cieniu wątpliwości, czy może ona pełnić urząd po prawomocnym skazaniu przez sąd. 27 września Sąd Okręgowy w Łodzi ogłosił wyrok: Hanna Zdanowska i jej życiowy partner Włodzimierz G. są winni poświadczenia nieprawdy w dokumentach bankowych. Ona ma zapłacić 20 tys. zł grzywny, on 25 tys. Wyrok zapadł stosunkiem głosów 2:1. Jest prawomocny.

Wyniki wyborów Łódź. Państwowa Komisja Wyborcza: To jest decyzja wojewody

O całą sprawę podczas poniedziałkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej zapytano jej przewodniczącego Wojciecha Hermelińskiego. Stwierdził on, że PKW i Krajowe Biuro Wyborcze nie mogą przewidzieć rozwoju wypadków. - Jeżeli się potwierdzi, że Hanna Zdanowska została wybrana, to wówczas wchodzą w grę przepisy ustawy o pracownikach samorządowych - mówił Hermeliński, co cytuje "Dziennik".

- To jest decyzja wojewody, tutaj nam jest trudno o tym mówić, co do zasady to te przepisy to regulują, natomiast jaką decyzję wojewoda podejmie, to tego nie wiemy - wyznał szef PKW. - Snucie takich przypuszczeń mija się chyba z celem - dodał.

Wybory samorządowe Łódź. Leszek Miller o odwołaniu Hanny Zdanowskiej

Innego zdania jest Leszek Miller. Były premier w "Poranku RDC" oceniał, że ewentualne odwołanie Zdanowskiej przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Raua (PiS) mogłoby zakończyć się protestami. - Sądzę, że nie tylko łodzianie wyjdą na ulicę, ale również mieszkańcy innych miast - mówił Miller.

Rau jeszcze przed wyborami wezwał Zdanowską do rezygnacji. -  Mogę stwierdzić, iż osoba taka nie może w sposób trwały być wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta - powiedział.

Czy Hanna Zdanowska może być prezydentem Łodzi?

Zdaniem Millera, rozwiązaniem mogłoby być ułaskawienie Zdanowskiej przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Lepiej byłoby, gdyby pani prezydent nie miała tego wyroku. Prezydent Andrzej Duda mógłby więc ułaskawić Hannę Zdanowską - dodał były premier.

Wybory samorządowe 2018. Borys Budka nie ma wątpliwości ws. Hanny Zdanowskiej

Ten pomysł nie podoba się posłowi Borysowi Budce. - Ja bym nie poszedł z tym do prezydenta - mówił polityk w Wp.pl. - Pan prezydent wielokrotnie złamał konstytucję, najlepiej, żeby nie zajmował się aktami ułaskawienia - stwierdził poseł PO. Jak dodał, Zdanowska może pełnić funkcję prezydenta. - Ponieważ kodeks wyborczy to przepisy szczególne wobec ustawy o pracownikach samorządowych - wyjaśniał.

- Jeżeli PiS spróbuje ten mandat wygasić, to jestem przekonany, że w sądzie pani Hanna Zdanowska wykaże swoją rację - dodał Budka.

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS: Zadziwiające podejście łodzian. Zdanowska nie może objąć funkcji prezydenta miasta

Więcej o: