Wyniki wyborów. Kto bierze sejmiki? Tu PKW podała oficjalne dane [AKTUALIZUJEMY]

Wyniki wyborów samorządowych 2018. W dużych miastach klęska, ale w sejmikach wojewódzkich PiS idzie po zwycięstwo? Takie są spekulacje. A co mówią oficjalne wyniki PKW? Podsumowujemy aktualny stan wiedzy.

PKW oficjalne wyniki wyborów 2018

Wyniki wyborów - godzina 22.49 we wtorek

W sejmiku województwa łódzkiego 17 mandatów dla PiS, 12 dla Koalicji Obywatelskiej, 4 dla PSL.

Wyniki wyborów - godzina 22.25 we wtorek

W sejmiku województwa świętokrzyskiego 16 mandatów dla PiS, 9 dla PSL, 3 dla KO, 1 dla SLD, 1 dla Projekt Świętokrzyskie B. Wenty.

Wyniki wyborów - godzina 21.40 we wtorek

W sejmiku województwa śląskiego 22 mandaty dla PiS, 20 dla Koalicji Obywatelskiej, 2 dla SLD, 1 dla PSL.

Wyniki wyborów - godzina 21.05 we wtorek

PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa zachodniopomorskiego.  I tak KO otrzymała 13 mandatów, PiS - 11, Bezpartyjni - 3, PSL - 2 i SLD - 1.

Wyniki wyborów - godzina 20.30 we wtorek

Znamy już układ sił w kolejnych sejmikach. W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego 14 mandatów przypadło dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD.

Wyniki wyborów - godzina 13.30 we wtorek

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej właśnie pojawiły się informacje dla dwóch województw: podkarpackiego i lubuskiego. Na Podkarpaciu PiS gromi oponentów: będzie mieć 25 radnych, gdy Koalicja Obywatelska zaledwie 5, a PSL trzech.

Z kolei w województwie lubuskim wygrywa KO, jednak wprowadza do sejmiku tylko 11 radnych. PiS zdobyło 9 mandatów, PSL i Bezpartyjni Samorządowcy po 4, a SLD - dwa. W tej sytuacji nawet koalicja KO-PSL to zbyt mało, aby sprawować rządy. Potrzebny będzie jeszcze jeden głos.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Sejmiki wojewódzkie Gazeta.plWyniki wyborów samorządowych 2018. Sejmiki wojewódzkie Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl

 Wyniki wyborów 2018 - godzina 12.50 we wtorek

Pojawiają się dane dla województw opolskiego i podlaskiego. Na Podlasiu samodzielnie rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadziło do sejmiku 16 radnych, 9 - Koalicja Obywatelska, a 5 - PSL.

Z kolei na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Obywatelska, jednak wprowadza do sejmiku zaledwie 13 radnych - to za mało, by samodzielnie rządzić. 10 radnych ma PiS, 5 - Mniejszość Niemiecka, a 2 - PSL.

Wybory samorządowe 2018. PiS odbije sejmiki?

Dziennikarze prześcigają się w doniesieniach, podawaniu cząstkowych wyników i na ich bazie budują już układ sił - jednak wciąż są to niepotwierdzone przez PKW informacje.

W samym PiS we wtorek rano padały deklaracje, że poza Podlasiem partia będzie miała samodzielną większość w sejmikach m.in. w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu i Świętokrzyskiem.

W świetle tych doniesień wygląda na to, że o ile duże miasta PiS przegrało, tak kilka sejmików może odbić z rąk dotychczas rządzących koalicji PO-PSL.

Na Gazeta.pl będziemy na bieżąco aktualizować naszą mapę z wynikami do sejmików oraz ten artykuł.

Więcej o: