Wybory samorządowe 2018. Spotkania Schetyny z Kosiniakiem-Kamyszem na razie nie będzie. Prozaiczny powód

Podczas wieczoru wyborczego przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że już w poniedziałek spotka się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, żeby omówić kwestię sojuszu ludowców i Koalicji Obywatelskiej w sejmikach wojewódzkich. Jak dowiaduje się Gazeta.pl, do spotkania na razie jednak nie dojdzie.

– Będziemy budować koalicję, jestem umówiony na jutro z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zrobimy wszystko, by móc kontynuować tę koalicję, która od 12 lat funkcjonuje w sejmikach – mówił podczas spotkania z dziennikarzami w niedzielny wieczór Schetyna.

Do spotkania w poniedziałek jednak nie doszło i już na pewno nie dojdzie. Być może odbędzie się ono we wtorek, ale bardziej prawdopodobnym terminem jest środa, bo to tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza ma ogłosić oficjalne wyniki wyborów. Właśnie brak potwierdzonych danych, które byłyby punktem wyjścia do negocjacji, jest teraz główną przeszkodą dla spotkania obu liderów.

– Ciągle przeliczamy wyniki, ciągle czekamy na jakieś oficjalne dane, ale tych wciąż nie ma – mówi nam jeden z bliskich współpracowników przewodniczącego Schetyny. – Do tego przesunął nam się zarząd partii, a to na nim chcieliśmy omówić kwestię wyników i budowania koalicji w sejmikach – dodaje inny z zaufanych ludzi szefa Platformy.

Podobne głosy słychać z kierownictwa PSL. – Spotkania dzisiaj nie było i nie będzie, bo wciąż nie ma oficjalnych wyników, posługujemy się wyłącznie danymi sondażowymi, a to nie jest dobra podstawa do budowania ewentualnej koalicji – mówi nasz rozmówca z władz ludowców.

Przypomnijmy, że wedle badania late poll w niedzielnym głosowaniu Koalicja Obywatelska uzyskała w wyborach do sejmików wojewódzkich 26,7 proc. głosów; ludowcy – 13,6 proc. Najlepszy wynik zdobyło Prawo i Sprawiedliwość (33 proc.), które wygrało w dziewięciu z szesnastu województw, ale to zbyt mało, żeby wyborcze zwycięstwo przekuć na władzę w sejmikach.

Wybory samorządowe 2018. Michał Szczerba: Patrzymy na te wybory z perspektywy metropolii. To opozycja wygrała w największych miastach

Więcej o: