Wyniki wyborów samorządowych. Największe zwycięstwa, przegrane i niespodzianki

Najlepszy wynik sięgnął niemal 90 proc., najgorszy to spadek poparcia obecnego prezydenta do zaledwie 12 procent. Za najciekawszy wynik wyborczy uznaliśmy rezultat Piotra Liroya Marca.

1. Najwyższe poparcie w I turze

Najprawdopodobniej uzyskał je Rafał Piech, ubiegający się o reelekcję prezydent Siemianowic Śląskich. Miał dostać 85,5 proc. głosów. Jego konkurenci zdobyli kolejno 7, 4 i 3,5 procent poparcia. Poprzednie wybory samorządowe Piech wygrał w II turze.

Przed kilkoma miesiącami Piech zasłynął tym, że "zawierzył" swoje miasto Matce Boskiej, twierdził, że to ona jest menadżerem Siemianowic Śląskich i jest odpowiedzialna za ekonomiczne sukcesy miasta.

Wybory samorządowe 2018Wybory samorządowe 2018 gazeta.pl

2. Największa porażka

Największa klęska urzędującego prezydenta ma miejsce w Mysłowicach. Edward Lasok zdobył zaledwie 12 procent głosów i zajął dopiero 4. miejsce. Lasok był radnym miasta od 18 lat, później pełnił funkcję przewodniczącego, a od 2010 roku był prezydentem.

3. Najciekawszy wynik wyborczy

W Kielcach dość niespodziewanie pierwsze miejsce zajął były trener polskich szczypiornistów oraz europoseł PO Bogdan Wenta. Obecny prezydent Wojciech Lubawski zajął dopiero II miejsce i spotka się z Wentą w II turze. III miejsce z mocnym, kilkunastoprocentowym wynikiem zajął poseł Piotr Liroy-Marzec.

Z sondażu Ipsos wynika, że Liroy zaskarbił sobie zaufanie młodych kielczan. Gdyby o wyborach zdecydowały głosy osób w wieku 18-29 lat, to właśnie on zwyciężyłby w wyborach, z wynikiem 39 procent.

Wybory samorządowe 2018. Wybory prezydenta KielcWybory samorządowe 2018. Wybory prezydenta Kielc Gazeta.pl

4. Największa niespodzianka

Przemyśl jest bodaj jedynym miastem, gdzie zdecydowanym zwycięzcą jest kandydat Kukiz'15. Poseł Wojciech Bakun - według ostatnich danych - zdobył 42 procent głosów. Kukizowcy będą mieli też najsilniejszy klub w radzie miasta. Polska południowo-wschodnia to bastion Kukiz'15, a w Przemyślu osiągnęli najlepszy wynik w kraju.

Więcej o: