Wyniki wyborów samorządowych. Największe zwycięstwa, przegrane i niespodzianki

Najlepszy wynik sięgnął niemal 90 proc., najgorszy to spadek poparcia obecnego prezydenta do zaledwie 12 procent. Za najciekawszy wynik wyborczy uznaliśmy rezultat Piotra Liroya Marca.

1. Najwyższe poparcie w I turze

Najprawdopodobniej uzyskał je Rafał Piech, ubiegający się o reelekcję prezydent Siemianowic Śląskich. Miał dostać 85,5 proc. głosów. Jego konkurenci zdobyli kolejno 7, 4 i 3,5 procent poparcia. Poprzednie wybory samorządowe Piech wygrał w II turze.

Przed kilkoma miesiącami Piech zasłynął tym, że "zawierzył" swoje miasto Matce Boskiej, twierdził, że to ona jest menadżerem Siemianowic Śląskich i jest odpowiedzialna za ekonomiczne sukcesy miasta.

Wybory samorządowe 2018Wybory samorządowe 2018 gazeta.pl

2. Największa porażka

Największa klęska urzędującego prezydenta ma miejsce w Mysłowicach. Edward Lasok zdobył zaledwie 12 procent głosów i zajął dopiero 4. miejsce. Lasok był radnym miasta od 18 lat, później pełnił funkcję przewodniczącego, a od 2010 roku był prezydentem.

3. Najciekawszy wynik wyborczy

W Kielcach dość niespodziewanie pierwsze miejsce zajął były trener polskich szczypiornistów oraz europoseł PO Bogdan Wenta. Obecny prezydent Wojciech Lubawski zajął dopiero II miejsce i spotka się z Wentą w II turze. III miejsce z mocnym, kilkunastoprocentowym wynikiem zajął poseł Piotr Liroy-Marzec.

Z sondażu Ipsos wynika, że Liroy zaskarbił sobie zaufanie młodych kielczan. Gdyby o wyborach zdecydowały głosy osób w wieku 18-29 lat, to właśnie on zwyciężyłby w wyborach, z wynikiem 39 procent.

Wybory samorządowe 2018. Wybory prezydenta KielcWybory samorządowe 2018. Wybory prezydenta Kielc Gazeta.pl

4. Największa niespodzianka

Przemyśl jest bodaj jedynym miastem, gdzie zdecydowanym zwycięzcą jest kandydat Kukiz'15. Poseł Wojciech Bakun - według ostatnich danych - zdobył 42 procent głosów. Kukizowcy będą mieli też najsilniejszy klub w radzie miasta. Polska południowo-wschodnia to bastion Kukiz'15, a w Przemyślu osiągnęli najlepszy wynik w kraju.

Więcej o:
Komentarze (80)
Wyniki wyborów samorządowych. Największe zwycięstwa, przegrane i niespodzianki
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 64 razy 52

  Zauważyliście jak mało dziś pisiorskich trolli? Chyba Wania rublami nie sypnął.

 • jurek4491

  Oceniono 52 razy 42

  PiS wygrał na PAPIERZE we wioskach i gdzie nie gdzie w powiatach , cała opozycja powinna się dogadać i przejąć sejmiki wojewódzkie .

 • dziadekjam

  Oceniono 42 razy 34

  "Rafał Piech, ubiegający się o reelekcję prezydent Siemianowic Śląskich. Miał dostać 85,5 proc. głosów.
  Przed kilkoma miesiącami Piech zasłynął tym, że "zawierzył" swoje miasto Matce Boskiej, twierdził, że to ona jest menadżerem Siemianowic Śląskich i jest odpowiedzialna za ekonomiczne sukcesy miasta."
  ========================
  Skoro to wszystko zasługa Matki Boskiej, to po kiego tam prezydent?:-)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 39 razy 29

  Nie ma co zaklinać rzeczywistości. PiS te wybory przegrało sromotnie - nie tylko nie mają żadnego ważnego miasta w Polsce, ale w wielu małych miasteczkach mimo przewagi PiS będzie musiało się obejść smakiem bo KO+PSL mają więcej głosów niż PiS i to oni będą rządzić.

  Jak na partię rządzącą, która ma publiczne media gdzie 24h/dobę sączy się prorządowa propaganda rodem z głębokiego PRL to wynik jest bardzo słaby!

 • signum_t

  Oceniono 18 razy 12

  Przemyśl- bastion Kukizowców. Bliskość Ukrainy i fobie ukraińskie przyczyną głosowania na Kukiz?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 10

  Przemyśl i reszta tego całego Podkarpacia to jednak stan umysłu ;-)
  Kielcom z reszta niewiele brakuje również, a co do kolesia od Maryi zawsze dziewicy menadżerze miasta - czy o kwalifikacjach na prezydenta nie powinien się w tym przypadku wypowiedzieć psychiatra?

 • zzrobert

  Oceniono 12 razy 10

  Być jedynym kandydatem i przegrać - bezcenne.
  Duże uznanie dla mieszkańców, którym chciało się iść zagłosować przeciw kandydatce PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX