Wyniki wyborów okiem byłego rzecznika prezydenta: Kampania PiS pozostawia wiele do życzenia

Wyniki wyborów 2018. Czy kampania PiS przed wyborami samorządowymi była skuteczna? Krzysztof Łapiński, były rzecznik prasowy Andrzeja Dudy, uważa, że pozostawia ona wiele do życzenia.

"Prawo i Sprawiedliwość wygrało czwarte wybory z rzędu, ale teraz będzie musiało wytłumaczyć wyborcom, dlaczego wynik odbiega od sondaży, jest niższy" - tymi słowami kampanię PiS skomentował Krzysztof Łapiński, były rzecznik prasowy prezydenta.

Wyniki wyborów 2018. Krzysztof Łapiński o kampanii PiS: "Nie będzie się kojarzyć z nowymi, oryginalnymi pomysłami"

Poproszony o komentarz w sprawie wyników exit poll, Krzysztof Łapiński powiedział, że tegoroczna kampania Prawa i Sprawiedliwości nie charakteryzowała się tą samą dynamiką, co kampanie z poprzednich lat. "Kampania PiS pozostawia wiele do życzenia. Nie będzie się kojarzyć z nowymi, oryginalnymi pomysłami, dynamiką i skutecznością jaka była w dwóch zwycięskich kampaniach 2015 roku" - powiedział w komentarzu dla portalu  300polityka.pl.

Były rzecznik prezydenta uważa, że Prawo i Sprawiedliwość powinno od początku swojej kampanii informować o tym, że wybory samorządowe mają swoją specyfikę oraz są dla partii trudne i dlatego nie należy oczekiwać wyniku porównywalnego do wyniku z ostatnich wyborów samorządowych.

Wybory samorządowe. Były rzecznik prezydenta: błędem zbyt późna komunikacja dot. współpracy rządu i samorządu

Zdaniem Krzysztofa Łapińskiego, błędem partii rządzącej było to, że zbyt późno zaczęła ona podkreślać to, jak ważna jest współpraca rządu i samorządu. Według byłego rzecznika Andrzeja Dudy taki przekaz pojawił się dopiero podczas kilkunastu ostatnich dni kampanii, a niektórzy z kandydatów wykorzystywali tego typu argumenty "w sposób mało finezyjny". 

Przypomnijmy, że o współpracy rządu i samorządu mówił m.in. Patryk Jaki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy. W związku z tym, że w swojej kampanii mówił on o "rządowych gwarancjach", które pozwolą mu na zrealizowanie budowy metra czy "Dzielnicy Przyszłości", Bezpartyjni Samorządowcy, ubiegali się w sądzie o zakaz rozpowszechniania tego typu informacji przez sztab Patryka Jakiego.

Wybory samorządowe 2018. Gasiuk-Pihowicz: Odebranie władzy PiS jest możliwe. Samorządy to pierwszy krok

Więcej o: