Podczas wyborów nie odbyło się bez wpadek. "Tłum, bałagan, duże nerwy"

Pierwsza tura wyborów samorządowych 2018 za nami. W ich trakcie nie obyło się bez problemów i wpadek organizacyjnych.

Tegoroczne wybory samorządowe stały się dla części wyborców sprawdzianem nerwów. W wielu miastach ludzie stali w długich kolejkach, a niektórym wcale nie udało się zagłosować. W komisjach wyborczych też dużo się działo: zginęło kilkaset kart do głosowania, a worki z głosami były wynoszone w workach.

Wybory samorządowe. System ePUAP przeszkodził w głosowaniu

Najgorzej mieli wyborcy, którzy dopiero w swoich komisjach wyborczych dowiedzieli się, że nie widnieją w rejestrze mimo zgłoszenia się przez ePUAP. W efekcie nie wydano im kart i nie zagłosowali.

Bardzo dużo osób odchodzi z lokali wyborczych w Wawie bez możliwości zagłosowania!
Ja w Poznaniu nie mogłem głosować. Wniosek złożony w terminie, skany dowodu dołączone, poświadczenie złożenia przyszło"

- pisali wyborcy w mediach społecznościowych.

Co było przyczyną tego zamieszania? Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji problem leży po stronie gmin, które rozpatrywały wnioski o dopisanie do rejestru wyborców. 

"Wszystkich tych, którzy złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli dziś zagłosować, informujemy: winna nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działająca usługa. O powody należy pytać organy gmin. To one wydają decyzje o wpisie" - wyjaśniał resort cyfryzacji na Twitterze.

Jak dodał minister Marek Zagórski, zgodnie z procedurami wnioski złożone po 16 października mogły nie zostać rozpatrzone przed pierwszą turą wyborów. Część wyborców twierdzi jednak, że dopisali się do systemu dużo wcześniej, a i tak nie mogli zagłosować.Teraz trwa wyjaśnianie sprawy.

Problemy organizacyjne podczas wyborów. "Tłum, bałagan"

W wielu lokalach wyborczych ustawiały się wczoraj długie kolejki, a atmosfera była bardzo nerwowa. W niektórych lokalach było tak źle, że część wyborców rezygnowała i wracała do domów bez oddania głosów. 

- Sporo starszych osób przyszło zagłosować i rezygnowali, bo nie mieli siły stać. Część mówiła, że może przyjdzie później - relacjonowała Milena Zawiślińska z Gazeta.pl z jednego z lokali wyborczych na warszawskim Śródmieściu. 

W wielu komisjach wyborczych zawiodła też organizacja. W niektórych lokalach wyborcy nie zostali podzieleni według miejsca zamieszkania, w innych - zabrakło przekazu informacji.

"U nas tłum, ale i bałagan. Informacje o wykreśleniu kandydata z listy mało widoczne, bo tłok" - komentowała na Twitterze Agata Kowalska.

W jednym z lokali w Szczecinie w kolejce stali przedstawiciele komisji obwodowych, którzy przejmowali od urzędników... worki z głosami. 

"Duże nerwy i mega kolejka w #Szczecinie. Miejska Komisja Wyborcza przyjmuje protokoły na bieżąco, ale kolejka przedstawicieli ponad 100 komisji obwodowych przed urzędnikami wyborczymi przyjmującymi worki z głosami" - opisywał na Twitterze dziennikarz TOK FM Sebastian Wierciak.

Wybory samorządowe 2018. Interwencje policji i skradzione karty

Państwowa Komisja Wyborcza zanotowała 565 "incydentów" związanych z wyborami. Były wśród nich przypadki niszczenia kart, a także próby przekupstwa. Jednemu z mieszkańców Jaworzni zaproponowano na przykład butelkę wódki za oddanie głosu na danego kandydata. Z kolei w komisji wyborczej nr 11 w Olsztynie zaginęło 399 kart do głosowania. Wszystkie były ostemplowanymi, czystymi kartami do głosowania na prezydenta Olsztyna. Na razie nie wiadomo, co stało się z kartami, a sprawę wyjaśnia policja. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Wyniki wyborów. Podczas głosowania nie odbyło się bez wpadek
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego Patryk Jaki odmówił udziału w drugiej turze wyborów?

 • tom_aszek

  Oceniono 2 razy 2

  Cieszymy się, że frekwencja rośnie... ale co będzie, jeśli do następnych wyborów pójdzie np. 75% wyborców?

 • dar61

  Oceniono 1 raz 1

  Czekam na przebicie tej opowieści:
  - W mym rodzinnym mieście zmieniono lokalizację głosowania z odwiecznej tak, że lokal wyborczy dla mieszkańców wsi okolicznych to był Ratusz miejski, a mieszkańcom dzielnic przyległych Ratuszowi wskazano lokal wyborczy na jednej z tych wsi.
  Jeśli nie maczał w tej roszadzie brudnej ręki jakiś komisarz z nowego pisowskiego nadziału, to ja jestem ksiądz.
  O mikrej kubaturze samego tego nowego miejskiego lokalu wyborczego można by tak z kwadrans jeszcze, a był on barakiem koło wiejskiego pałacyku, akurat w remoncie.

  Ratusz a barak - tertium non datur?
  Wielu naszych znajomków po prostu nie poszło na wybory.
  Frekwencja ogólnokrajowa ponad 50% to już sukces.

  Dalej tak, Pisie [i przystawki], dalej - aż obudzisz tradycyjnie niegłosujących i Wam pospadają kapcie w ucieczce na z góry upatrzone foteliki w jakże znienawidzonym przez was Europarlamencie...

 • komentarz

  Oceniono 3 razy 1

  Ale ktoś zarobił na pięknych akwariach, nie zapominajmy.

 • barbarap63

  Oceniono 2 razy -2

  w jednej komisji jedna z członkiń /wiek-80+/ nerwowo szukała w spisach, nie mogła znależć właściwej listy. ręce jej się trzęsły. Żenada. Po co w tym wieku takich brac do komisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX