Stulecie praw kobiet, a w telewizjach sami mężczyźni. "W mediach dalej XIX wiek"

W wyborach głosowało więcej kobiet niż mężczyzn, samych kandydatek było również najwięcej w historii. Rekordowo mało było natomiast kobiet, które wyniki głosowania komentowały w telewizjach.

W niedzielnym głosowaniu wzięło udział więcej kobiet niż mężczyzn. Jak podaje Ipsos - odpowiednio 51,9 proc. i 50,7 proc. Na listach również było wiele kobiet, łącznie niemal 77 tysięcy na około 192 tysiące wszystkich kandydatów, a więc 40 proc. Statystykę zaniżał odsetek kobiet kandydujących na najwyższe urzędy, a więc wójta, burmistrza i prezydenta - było ich zaledwie 18 procent.

Udział kobiet kończył się jednak na głosowaniu. Wyniki wyborów w studiach telewizyjnych komentowali niemal wyłącznie mężczyźni. Pokazała to na Facebooku Julia Kubisa, socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

"Stulecie praw wyborczych kobiet. Rekordowa liczba kobiet kandydujących w wyborach. W telewizji, każdej jednej, bez zmian" - napisała i zamieściła zrzuty ekranu z anten Polsat News, TVN24 i TVP Info. 

W TVN24 i TVP Info rzeczywiście przez cały wieczór wyborczy nie pojawiały się kobiety. W studio TVN24 ekspertami byli Roman Giertych, Ludwik Dorn, Marek Borowski i Jan Rokita. Później w studio pojawili się czynni politycy i tu, na sześciu gości, pojawiła się jedna kobieta - Katarzyna Lubnauer.

Kobiety były jednak w Polsat News - po 22:00 na antenie pojawiły się cztery polityczki - Małgorzata Gosiewska, Joanna Schmidt, Agnieszka Ścigaj i Marzena Okła-Drewnowicz. Później pojawiła się jeszcze Ewa Kopacz, w duecie z Leszkiem Millerem.

"Głos kobiet znów bez znaczenia"

"100 lat praw wyborczych kobiet, a w mediach dalej wiek XIX. W TVP Info wyniki wyborcze komentuje 8 mężczyzn. W TVN24 czterech (pytania zadaje red Pochanke).
W Radio TOK FM trzech (pytania zadaje red. Lewicka)" - napisała Agata Kowalska z TOK FM.

"Ej, media. W Polsce mieszka sporo kobiet, nie chciało wam się żadnej zaprosić? Korzystnie wyróżnia się Onet.pl, dwie kobiety i dwóch mężczyzn" - stwierdziła Kasia Jagiełło z Greenpeace.

"W studiach wyborczych wybory komentują sami mężczyźni. Kampania się skończyła, głos kobiet znów bez znaczenia" - dodała analityczka Anna Mierzyńska.

Więcej o:
Komentarze (31)
Stulecie praw kobiet, a w telewizjach sami mężczyźni. "W mediach dalej XIX wiek"
Zaloguj się
 • eed567

  Oceniono 11 razy 5

  "stwierdziła Kasia". A co na ten temat sądzi Madziusia?

 • pintonek

  Oceniono 15 razy 3

  To tak jak by wśród górników na siłę szukać SPECJALISTKI od fedrowania.

 • tully.makker

  Oceniono 2 razy 2

  U was w gazecie tez 3 panow komentowało... nie znależliście biedacy ani jednej kompetenej kobiety

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 2

  Ktoś zapomniał o suwaku i zaprosił fachowców.

 • komentarz

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem feministką, ale opieram się na ewolucji. Nie lubię zakłamania. Ewolucyjnie się różnimy i przez tysiąclecia kobieta siedziała w domu. Wynikają z tego różne rzeczy, także nieprzyjemne dla kobiet.

 • komentarz

  Oceniono 1 raz 1

  Kobiety najbardziej interesują się makijażem i ubiorem. Te, które się nie interesują zostaną nazwane lesbami i oszalałymi feministkami, także tego.

 • brutt

  Oceniono 7 razy 1

  Jak pokazują wszystkie sondaże, kobiety głównie głosują na mężczyzn. Większość kobiet nie interesuje się polityką, a parytet jest sztucznym, na siłę stworzonym tworem. Na listy wyborcze na siłę wciąga się kobiety, po to żeby było bardziej różnorodnie i żeby ów parytet spełnić. Wielokrotnie byłem świadkiem gdzie kobiety trzeba było ugadać i prawie na siłę zapisywać na listy wyborcze, z daniem słowa, że nie będą musiały przemawiać publicznie na prasówkach. Więc po co ten cały rwetes, skoro większość Pań sama nie jest zainteresowana? Jak zwykle lewica na siłę chce zaginać rzeczywistość.

 • bazyli21

  Oceniono 7 razy 1

  Na glownej jakas baba trzyma kartke z napisem "Polska jest kobieta". Rozumiem intencje, jednak najwyrazniej polski system edukacyjny polegl na przypaku tej pani. Polska jest co najwyzej rodzaju zenskiego. Rownie dobrze moglaby trzymac kartke z napisem "Idiotka jest kobieta".

 • zegrz

  Oceniono 2 razy 0

  "Baby" nadal udają że nie rozumieją o co chodzi??
  Może i w TVN w pierwszym programie było 4 komentatorów (sami mężczyźni) w kolejnym rozmowa z mężczyzną, ale...
  Ale oba programy prowadziły kobiety i to one decydowały o czym jest rozmowa. Kierowały rozmową tak jak szyja kreci głową. I tu rzeczywiście doszło do nierówności, ale na niekorzyść mężczyzn...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX