PiS komentuje wyniki wyborów w stolicy. Łyżwiarska metafora Karczewskiego. Pawłowicz: "Szkoda Warszawy moich przodków..."

Znamy już wstępne wyniki wyborów samorządowych 2018. Według sondażu exit poll warszawiacy wybrali na prezydenta Rafała Trzaskowskiego już w I turze. Zagłosowało na niego 54,1 proc. wyborców.

W wyborach samorządowych 2018 do walki o fotel prezydenta Warszawy stanęło 14 kandydatów. Dwóch z nich było faworytami - Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) i Patryk Jaki (Prawo i Sprawiedliwość).

Jak wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, Trzaskowskiego poparło 54,1 proc. głosujących. Drugie miejsce zajął kandydat Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc. 

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Politycy PiS komentują wybory w Warszawie

Wstępne wyniki na podstawie sondażu exit poll komentują politycy Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze. Żal, rozczarowanie, smutek - to emocje, które widać w ich wpisach. Sugerują w nich, że warszawiacy dokonali złego wyboru.

Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, skomentował wstępny wynik wyborów w Warszawie używając zawiłej metafory o łyżwiarstwie figurowym.

Minister Jaki wykonał bezbłędnie, perfekcyjnie Lutza, Loopa i Axla z czterema obrotami. Jego konkurent przewracał się i tłukł o lód. A sędziowie mimo wszystko jemu dali szóstki. Mnie to burzy, ale werdykt jest werdyktem

- pisze marszałek Karczewski.

Z wyniku sondażu exit poll nie jest zadowolona również Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiS z kolei napisała, że jest jej szkoda, że miasto, w którym żyli jej dziadkowie pod rządami Rosjan, "odchodzi od patriotycznej tradycji". 

Szkoda mojej Warszawy, szkoda Warszawy moich Przodków...

- czytamy we wpisie. 

Sebastian Kaleta, były rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości, a teraz wiceprzewodniczący Komisji Weryfikacyjnej i bliski współpracownik Patryka Jakiego, odpowiedział na Twitterze jednemu z użytkowników, który pisał, że przegrana kandydata PiS go smuci.

Kaleta zaznaczył, że Patryk Jaki dał z siebie wszystko podczas kampanii, ale to nie wystarczyło. Pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu, który według sondażu exit poll wygrał, ale chwilę później "wbił szpilę". Zasugerował, że kadencja Trzaskowskiego będzie kontynuacją rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Powodzenia w realizacji programu, do 4 razy sztuka.

Piotr Guział, który zrezygnował z kandydowania na fotel prezydenta Warszawy i wsparł Patryka Jakiego, również pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu wygranej. Polityk z Ursynowa wytknął warszawiakom, że są ślepi na aferę reprywatyzacyjną. 

Jak widać afera reprywatyzacyjna - największa afera w historii polskiego samorządu - nie została przez większość głosujących uznana za wartą rozliczenia. Taki urok demokracji...

- napisał były polityk SLD i były burmistrz dzielnicy Ursynów. 

Wyniki exit poll dotyczące wyborów samorządowych w Warszawie skomentował również sam Patryk Jaki

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu wygranej i życzył mu powodzenia. Tak samo jak Kaleta dodał, że zrobił wszystko, co w jego mocy, aby wygrać wybory. "Całą kampanię robiłem w granicach fizycznej wytrzymałości" - czytamy. 

W rozmowie z wp.pl, Patryk Jaki dodał, że zanim wystartował w wyborach zdawał sobie sprawę, że ciężko będzie zdobyć Warszawę. "Warszawa od zawsze była bastionem PO" - mówił. 

Więcej o: