Sejmiki wojewódzkie. Świetny wynik ludowców. Koalicja KO-PSL może zagrozić PiS w sejmikach

PiS wygrał w 9 z 16 sejmików wojewódzkich - wynika z sondaży exit poll. Jest jednak jedno "ale", to świetny wynik PSL. Jeśli Koalicja Obywatelska stworzy koalicje z ludowcami, może okazać się, że partia Jarosława Kaczyńskiego wcale nie będzie rządzić w sejmikach.

Według sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu w tegorocznych wyborach samorządowych w głosowaniu do sejmików zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem exit poll 32,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska) z wynikiem 24,7 proc. To oznacza, że PiS zdobyło władzę w dziewięciu, zaś Koalicja Obywatelska - w siedmiu sejmikach.

Wyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVNWyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVN Gazeta.pl

Koalicja KO-PSL zagrozi PiS w sejmikach wojewódzkich?

Jest jednak jedno „ale” - świetny wynik PSL. Wedle wyników exit poll, ludowcy zajęli ostatnie miejsce na podium z wynikiem 16,6 proc. To jedno z największych zaskoczeń wyników sondażowych, bo w badaniach przed wyborami partia miała około 5-7 proc. Tymczasem w wynikach exit poll uzyskała ponad 10 proc. więcej.

Wyniki wyborów do sejmików wg województwWyniki wyborów do sejmików wg województw Gazeta.pl

Ludowcy w swoim stylu skomentowali wynik na Twitterze. Partia kpi m.in. z zarzutów o sfałszowanie wyborów (to nawiązanie do wyborów sprzed czterech lat) i żartuje z sondażowni, których badania dawały im dużo gorszy wynik.

Rafał Trzaskowski, który wedle sondaży exit poll wygrał w Warszawie z wynikiem 54,9 proc., w pierwszym wywiadzie dla TVN24 także zauważył świetny wynik PSL. - Jeżeli popatrzymy na wynik KO i wynik PSL, wydaje mi się, że będziemy rządzić w bardzo wielu sejmikach - powiedział.

W 2014 roku PiS zdobył 26,89 proc. głosów w sejmikach wojewódzkich. Partia zwyciężyła w pięciu województwach. PO zdobyło wtedy 26,29 proc. głosów, zwyciężając w 7 sejmikach, zaś PSL otrzymało 23,88 proc. głosów i wygrało 4 sejmikach.

Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r.Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r. Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Więcej o: