Wybory samorządowe 2018. Wyniki exit poll: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi

Wybory samorządowe 2018 do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu.

W wyborach samorządowych 2018 (w głosowaniu do sejmików) zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu.

Wyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVNWyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVN Gazeta.pl

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) - 24,7 proc. Na podium także Polskie Stronnictwo Ludowe - 16,6 proc.

Ugrupowanie Kukiz'15 poparło 6,3 proc. wyborców, Bezpartyjnych Samorządowców - 6,3 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 5,7 proc. głosujących.

Pozostałe komitety: Wolność w Samorządzie - 1,5 proc., Parta Razem - 1,4 proc., Partia Zieloni - 1 proc., Ruch Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej - 1,2 proc., inne komitety - 3 proc.

To są jednak sondaż exit poll - na oficjalne wyniki PKW trzeba będzie poczekać kilka dni.

Wybory samorządowe 2018 - wyniki exit poll sejmiki wojewódzkie

W wyborach do sejmików w dziewięciu województwach wygrał PiS, w siedmiu - Koalicja Obywatelska. Nie przesądza to jednak o ostatecznej władzy w województwach, ponieważ poszczególne partie mogą wchodzić w koalicje z innymi ugrupowaniami.

Wyniki wyborów do sejmików wg województwWyniki wyborów do sejmików wg województw Gazeta.pl

Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. w głosowaniu do sejmików województw zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 26,89 proc. Tuż za partią Jarosława Kaczyńskiego znalazła się wówczas Platforma Obywatelska - 26,29 proc. Miejsce na podium zdobyło również Polskie Stronnictwo Ludowe, które poparło wówczas 23,88 proc. wyborców.

Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r.Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r. Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Na dalszych miejscach koalicyjny komitet SLD Lewica Razem (8,79 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,89 proc.), Ruch Narodowy (1,57 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (0,81 proc.). Na pozostałe komitety zagłosowało 7,89 proc. wyborców.

Więcej o: