Wybory samorządowe 2018. Wyniki exit poll: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi

Wybory samorządowe 2018 do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu.

W wyborach samorządowych 2018 (w głosowaniu do sejmików) zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 32,3 proc. - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu.

Wyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVNWyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll dla TVN Gazeta.pl

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) - 24,7 proc. Na podium także Polskie Stronnictwo Ludowe - 16,6 proc.

Ugrupowanie Kukiz'15 poparło 6,3 proc. wyborców, Bezpartyjnych Samorządowców - 6,3 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 5,7 proc. głosujących.

Pozostałe komitety: Wolność w Samorządzie - 1,5 proc., Parta Razem - 1,4 proc., Partia Zieloni - 1 proc., Ruch Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej - 1,2 proc., inne komitety - 3 proc.

To są jednak sondaż exit poll - na oficjalne wyniki PKW trzeba będzie poczekać kilka dni.

Wybory samorządowe 2018 - wyniki exit poll sejmiki wojewódzkie

W wyborach do sejmików w dziewięciu województwach wygrał PiS, w siedmiu - Koalicja Obywatelska. Nie przesądza to jednak o ostatecznej władzy w województwach, ponieważ poszczególne partie mogą wchodzić w koalicje z innymi ugrupowaniami.

Wyniki wyborów do sejmików wg województwWyniki wyborów do sejmików wg województw Gazeta.pl

Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. w głosowaniu do sejmików województw zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 26,89 proc. Tuż za partią Jarosława Kaczyńskiego znalazła się wówczas Platforma Obywatelska - 26,29 proc. Miejsce na podium zdobyło również Polskie Stronnictwo Ludowe, które poparło wówczas 23,88 proc. wyborców.

Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r.Wyniki wyborów samorządowych w 2014 r. Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Na dalszych miejscach koalicyjny komitet SLD Lewica Razem (8,79 proc.), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,89 proc.), Ruch Narodowy (1,57 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (0,81 proc.). Na pozostałe komitety zagłosowało 7,89 proc. wyborców.

Więcej o:
Komentarze (112)
Wybory samorządowe 2018. Wyniki exit poll: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 62 razy 54

  przecież dla pisu to jest tragedia z 32% nie będą mogli nigdzie rządzić, KORYTO + się znacznie oddaliło! a KO z PSLem maja ponad 42% poparcia :-)

 • dna_low

  Oceniono 33 razy 31

  PiS + Kukiz = 39%, KO + PSL = 41%. Jakie zwycięstwo??? SLD (5%) też raczej PiSiorów nie poprze.

 • janjan101

  Oceniono 31 razy 29

  No to odsiadka się zbliża. następne wybory zapełnią więzienia pisuarami, którzy nie zdążą uciec do swoich sowieckich protektorów.

 • feurig59

  Oceniono 30 razy 28

  To gdzie te 40% dla PiS?
  Mieli wziąć przynajmniej 80% sejmików
  a maja tyle co im daje ich żelazny elektorat im dawał zawsze...

 • spam_box

  Oceniono 30 razy 26

  Jak jaki spojrzy w oczy gnomowi? Będzie karne chapanie dzidy poza kolejką...

 • kac

  Oceniono 19 razy 17

  Warto popatrzeć gdzie wygrał PiS i jaki historycznie był zasięg ruskiego zaboru. Ile lat będziemy jeszcze mieć czkawkę przez "ukochaną" Rosję... Ważne niesłychanie jest, że PiS choć na pierwszym miejscu to de facto przegrał z KO+PSL. Jak powtórzymy lub poprawimy wynik w przyszłym roku, to jest szansa że przestępców konstytucyjnych i zwykłych uda postawić się przed obliczem niezawisłego sądownictwa. No i jeszcze jedna fajna informacja na koniec, Razem 1.4 oraz Zieloni 1... uf znaczy ludzie nie dali się nabrać na lewackie bajki. Tym bardziej widać to gdy popatrzymy na SLD z niemal 6%... Lewica jest ok, lewactwo won!!!

 • saksalainen

  Oceniono 17 razy 13

  Zwycięstwo o tyle że mają więcej niż poprzednim razem. Ale jak liczyć PiS + Kukiza przeciw KO + PSL, to nie jest tak źle, na całe szczęście. No i jest jeszcze SLD, którego w sejmie obecnie nie mamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX