Mateusz Morawiecki chce dać siatkarzom nawet 15 mln zł

Jacek Gądek
Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że rząd przekaże siatkarzom i Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej nawet 15 mln zł - ustaliła Gazeta.pl. To kolejny gest wobec sportowców.

Ostatnie dni to dla obozu rządzącego kryzys wizerunkowy - tym dotkliwszy, że ma miejsce pod koniec kampanii wyborczej. A budzi on duże emocje, bo dotyczy powszechnie lubianych sportowców.

Gazeta.pl opisała, że PKN Orlen wypowiedział umowę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej na kilka miesięcy przed tym, jak reprezentacji Polski wygrali mistrzostwa świata. Wedle naszych informacji w latach poprzednich koncern naftowy wykładał rocznie właśnie ok. 15 mln zł na polską siatkówkę. Orlen jednak wypowiedział dwie umowy sponsorskie - jedną na wsparcie rozgrywek ligowych (już w 2016 r.), a drugą pod koniec marca 2018 r. - ta obejmowała reprezentantów kraju.

Wypowiedzenie tej drugiej umowy na krótko przed zwycięstwem polskich siatkarzy w mistrzostwach świata i ujawnienie tego faktu przez Gazeta.pl obróciło się przeciwko Orlenowi. PKN Orlen zadeklarował, że negocjacje są zaawansowane, ale jak do tej pory nie zawarto nowej umowy między Orlenem a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. A umowa, która teraz jest w okresie wypowiedzenia, wygaśnie z końcem roku.

Mateusz Morawiecki wesprze siatkarzy

Teraz premier Mateusz Morawiecki chce wesprzeć siatkówkę pieniędzmi z rezerwy rządu - najprawdopodobniej z rezerw Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wedle informacji Gazeta.pl jeszcze dziś premier ma ogłosić wsparcie polskiej siatkówki kwotą nawet 15 mln zł. A zatem podobną do tej, którą przekazywał Orlen w latach poprzednich.

Na stronach KPRM już ogłoszono, że wsparcie dla siatkarzy ogłoszą szef kancelarii Michał Dworczyk, minister sportu Witold Bańka oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk.

Morawiecki "gasił pożar" z Kubicą

Będzie to już kolejny gest ekipy rządzącej wobec sportowców. Wcześniej szef rządu spotkał się z Robertem Kubicą, by rozładować kryzys po ujawnieniu taśmy, na której Morawiecki mówił, że jego bank zaoszczędzi "pięć dych (50 mln zł - red.)", bo "na szczęście (Kubica) złamał rękę, raz, drugi" i nie trzeba będzie go sponsorować.

Jeszcze przed wyborami samorządowymi (które mają się odbyć w niedzielę) Prawo i Sprawiedliwość chciało wygasić kryzysy wokół sportowców: siatkarzy i Roberta Kubicy. Ten pierwszy wygasić dziś mają najbliżsi współpracownicy Morawieckiego ogłaszając wielomilionowe wsparcie dla siatkarzy. A drugi kilka dni temu gaszono spotkaniem Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka z Kubicą i sugestiami, że koncern może wesprzeć jego powrót do Formuły 1 kwotą rzędu 40 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (182)
Mateusz Morawiecki chce dać siatkarzom nawet 15 mln zł
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 42 razy 32

  Jako dyrektor banku cieszył się, że będzie mógł "oszczędzić" na nieszczęściu Kubicy, to teraz lekką rączką odpracowuje skandaliczną wypowiedź - z pieniędzy polskich podatników. Z kasy banku taki hojny jakoś nie był.

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 32 razy 28

  Nie rząd tylko my, rząd rozdaje naszą kasę. Cudze pieniądze tak łatwo się wydaje prawda panie Morawiecki?

 • przyzwyczajony

  Oceniono 21 razy 21

  U siatkarzy prezesem jest Richard Henry Czarnecki. Im te pieniądze po prostu się należą.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 24 razy 20

  Pinokio życzyć im będzie połamania rąk i nóg.

 • def11

  Oceniono 21 razy 19

  Co, panie Morawiecki, są jakieś taśmy o siatkarzach ? :)

 • konto.17

  Oceniono 16 razy 16

  wedlug zyczen Matolusza - niech tylko siatkarze nie polamna sobie rak.

 • runfree

  Oceniono 16 razy 16

  40mln na jednego Kubicę, który mniej niż bardziej reprezentuje kraj i 15mln na kilkudziesięciu siatkarzy z reprezentacji, którzy zdobyli szczyt Świata (do podziału z całym związkiem).

 • andrzej2310

  Oceniono 17 razy 15

  Ja bym im dał tyle co Rydzykowi - 100 mln zł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX