Zbigniew Ziobro pyta TK o zapis w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Prawnik: To szokujące

Zbigniew Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE z konstytucją. Przepis pozwala krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy zgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE z polską konstytucją "w zakresie, w jakim dopuszcza występowanie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię Traktatów lub o ważność i wykładnię aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, w sprawach dotyczących ustroju, kształtu i organizacji władzy sądowniczej oraz postępowania przed organami władzy sądowniczej państwa członkowskiego Unii Europejskiej" - czytamy w piśmie Zbigniewa Ziobry.

Zbigniew Ziobro pyta TK o traktat UE ws. pytań prejudycjalnych

Wniosek jest datowany na 4 października i jest rozszerzeniem wniosku Zbigniewa Ziobry z 23 sierpnia w tej samej sprawie. Wtedy prokurator generalny domagał się "stwierdzenia niezgodności art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE z polską konstytucją".

Krytykowany przez prokuratora generalnego artykuł pozwala sądom krajowym zadawać pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Na początku października Sąd Najwyższy skierował do TSUE cztery pytania prejudycjalne, tożsame z pięcioma pytaniami wysłanymi 2 sierpnia. Dotyczą one "zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek" - brzmiał komunikat SN.

Przypomnijmy, że w sierpniu Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań, dotyczących zmian w sądownictwie przyjętych przez parlament i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN, określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. 

Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji TSUE?

- Dla mnie jako prawnika jest to po prostu niepojęte, bo wygląda na to, że nasz Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować o tym, że Polska częściowo wypisuje się spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc łamie artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jest to dla mnie szokujące - powiedział na antenie TVN24 Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Jego zdaniem, "ten krok idzie maksymalnie daleko".

Komisja Europejska skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Więcej o:
Komentarze (525)
Zbigniew Ziobro pyta TK o zapis w Traktacie o funkcjonowaniu UE
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 135 razy 123

  No to jesteśmy na prostej do wyjścia z UE , co by tu jeszcze spieprzyć panie i panowie z pis

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 112 razy 106

  O co tym Edkom z PiSu chodzi? Na prawdę chcecie Polexitu? Odcięcia od 500 milionowego rynku? Wiz do Europy? Utraty miliardów euro subwencji?
  Czemu ma służyć to nieustanne wkurzanie instytucji UE?

 • puuchatek

  Oceniono 98 razy 90

  Ma Pan rację, panie Zero - to jest po prostu niepojęte, że ktoś śmie wymagać przestrzegania prawa!

  Czy wy nie widzicie, wyznawcy Jedynie Słusznej Partii, że Wasi idole sterują w stronę wyprowadzenia Polski z UE?

 • lilo150

  Oceniono 93 razy 83

  świrowanie jak za komuny, prawnik z politycznego nadania pyta niedouczoną mgr prawa która prawnikiem nigdy nie byłą o wykładnię prawa europejskiego :D:D: kacze łajno!

 • kl0ss

  Oceniono 75 razy 67

  Dyktatura naziolskiej pisobolszewii i pedofili w czarnych kieckach. Cytując klasyka Matołżesza "ludzie są tak głupi, że to działa".

 • van_klomp

  Oceniono 59 razy 57

  Polexit bez referendum. PiSobolszewia właśnie olała naród który się wypowiedział za wstąpieniem do UE w referendum unijnym ciepłym moczem. No cóż - dyktaturę właściwie już mamy!.

 • honorny

  Oceniono 57 razy 53

  Te śmiecie już przeprowadzają polexit. Na naszych oczach. Jesteśmy bezrozumnym narodem, który dopuścił obcą agenturę do władzy.

 • oko2009

  Oceniono 56 razy 52

  Ziobro podejmuje takie działania ale znaczenia ich nie rozumie. Już nieraz pokazał, że prawnikiem jest marnym. Jak na razie wpisuje się doskonale na listę osób, które będą musiały za swoje czyny odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu.

 • Maria Michałowska

  Oceniono 50 razy 46

  Z całą pewnością zdanie pani mgr. rządzącej trybunałem, jest ważniejsze, niż głos międzynarodowego trybunału , obsadzonego sławami prawniczymi z całej Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX