Tvp.info wypuszcza "taśmę Grasia". Chwilę później do ataku na PSL przyłącza się Mazurek

Portal Tvp.info opublikował nagranie rozmowy Jana Kulczyka z Pawłem Grasiem zarejestrowane w restauracji Sowa i Przyjaciele. Mowa w nim m.in. o pozytywnej roli Władysława Kosiniaka-Kamysza w przeprowadzeniu reform podwyższenia wieku emerytalnego i Otwartych Funduszów Emerytalnych. - PSL powinien być wyeliminowany z życia publicznego - mówiła chwilę po publikacji taśm rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Portal Tvp.info ujawnił kolejną taśmę zarejestrowaną w restauracji Sowa i Przyjaciele. Tym razem jest na niej rozmowa rzecznika rządu PO Pawła Grasia i zmarłego w 2015 r. Jana Kulczyka, jednego z najbogatszych Polaków.

Paweł Graś i Jan Kulczyk o ministrze PSL

Na nagraniach można usłyszeć pochwały pod adresem ówczesnego ministra gospodarki z PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Jan Kulczyk: Ten Kamysz, ci powiem, fajny chłopak, nie? Ale jeszcze chyba za młody, nie? (…) Kulturalny, na poziomie, fajny chłopak, nie? 

Na co polityk odpowiada:

Paweł Graś: Jak praktycznie, kurczę, na to popatrzysz na spokojnie, to gościu przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce, po Buzku - reformę 67 i OFE. To na nim wisiało wszystko, podniesienie wieku emerytalnego, to wisiało na jego resorcie.

Afera taśmowa. Jan Kulczyk o Januszu Piechocińskim: Ten osioł

Dostaje się za to Januszowi Piechocińskiemu, ówczesnemu wicepremierowi i szefowi PSL. Za współpracę z firmami zależnymi od rosyjskiego Gazpromu:

Jan Kulczyk: Przecież ten osioł, ten Januszek Piechociński, on tam jeździ, on tam podpisywał, a (niezrozumiała nazwa firmy) jest w 100 proc. rosyjski, 80 proc. ma Gazprom bezpośrednio, a 20 proc. ma taki Żyd z Austrii, 100 proc. jest rosyjski, tam z Austrii pójdzie od dołu, przecież to głupota jest kompletna, to wpadamy jeszcze bardziej w ręce (…).

Rozmowa Kulczyka i Grasia dotyczyła budowy niemiecko-polsko-ukraińskiego koncernu gazowego. Miliarder chciał pośredniczyć w handlu surowcem pomiędzy Katarem a Polską, Ukrainą i resztą Europy. Przedsiębiorca chciał przekonać do pomysłu rząd PO-PSL.

PiS przygotowane na publikację taśm 

Chwilę po publikacji nagrań przez TVP konferencje zwołało PIS. Głos zabrała rzeczniczka partii Beata Mazurek. Stwierdziła, że treść nagrania pokazuje prawdziwą twarz ludowców, którzy działali przeciwko polskiej wsi. - To są fakty, które powodują, że PSL powinien być wyeliminowany z życia publicznego i że nie warto im zaufać - powiedziała. Wtórował jej szef sztabu wyborczego Tomasz Poręba: Dziś wiemy, że są to ludzie, którzy pod rękę z PO przeprowadzili najbardziej szkodliwe, złe z punktu widzenia Polaków reformy - stwierdził.  

Czym była afera taśmowa? 

Choć od wybuchu afery taśmowej minęło kilka lat i skazano w niej kilka osób, w tym Falentę, wciąż pojawiają się jej nowe wątki. W ostatnich tygodniach media opublikowały nowe nagrania i informacje z akt śledztwa. Na nowych taśmach pojawiły się m.in. rozmowy Mateusza Morawieckiego.

Wg Onet.pl jest jeszcze około 100 nieznanych nagrań z podsłuchów, na których są rozmowy polityków, w tym byłych prezydentów oraz ludzi biznesu. 

Kwiatkowski dla Gazeta.pl o taśmach: Sytuacja jest kuriozalna

Więcej o: