Wybory samorządowe 2018. Trzaskowski pod ostrzałem ws. LGBT. "Panie Rafale, łamie pan dane słowo"

Środowiska LGBT chciały, by Rafał Trzaskowski podpisał deklarację programową z ich postulatami. Wciąż jednak tak się nie stało. Organizacje oskarżają kandydata KO, że złamał słowo, on zaś zapowiada, że kartę LGBT podpisze.

Środowiska LGBT od czerwca prowadziły rozmowy z Koalicją Obywatelską w Warszawie w sprawie włączenia do programu jej kandydata, Rafała Trzaskowskiego, postulatów dotyczących społeczności.

Jak teraz podnoszą Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, Trzaskowski dotąd nie podpisał deklaracji programowej. "Po raz kolejny politycy Platformy Obywatelskiej nie dotrzymują słowa wobec społeczności LGBT+" - czytamy w oświadczeniu organizacji.

Wybory samorządowe Warszawa. Rafał Trzaskowski zapowiada podpisanie karty LGBT

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Do sprawy we wtorek odniósł się Trzaskowski. "Zawsze deklarowałem i podtrzymuję moje zobowiązanie, że podpiszę samorządową kartę LGBT. Część jej postulatów ogłaszałem już wcześniej w moim programie (edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie Parady Równości, podpisanie Karty Różnorodności)" - napisał.

"Panie Rafale, czekamy na konkrety" - skomentowało tweeta Miłość Nie Wyklucza.

"Polecam wyszukać w programie słowo 'różnorodność'. Jest 'bioróżnorodność', 'różnorodność usług', ale nic z tego, o czym pisze kandydat" - zauważyła dziennikarka Gazeta.pl Wiktoria Beczek.

Wybory samorządowe 2018. Rafał Trzaskowski nie podpisze deklaracji?

Jak czytamy w oświadczeniu deklaracja programowa była gotowa we wrześniu, ale rozmowy na temat publicznego jej podpisania przez kandydata KO "utknęły w miejscu, za sprawą – jak nas poinformowano – sztabowców Rafała Trzaskowskiego".

Organizacje dodają, że do rozmów powrócono, kiedy sprawa delegalizacji Marszu Równości w Lublinie nabrała rozgłosu. Ale minął tydzień i "nic nie wskazuje na to, że przy całkowitej gotowości .Nowoczesnej, Platforma Obywatelska zmieni swoje podejście i zdanie". KPH, MNW i LW piszą wprost: "Deklaracja nie zostanie podpisana przez Rafała Trzaskowskiego mimo danego słowa".

Wybory 2018. "Po raz kolejny politycy PO nie dotrzymują słowa"

Dalej czytamy, że nie dziwi to organizacji. Ich zdaniem, "po raz kolejny politycy Platformy Obywatelskiej nie dotrzymują słowa wobec społeczności LGBT+". Jak przypominają, to prezydent Lublina z PO wydał zakaz marszu.

Panie Rafale, właśnie łamie pan dane słowo. Łapiemy pana i pańską partię na gorącym uczynku – jeszcze przed wyborami. Proszę teraz wyjaśnić osobom LGBT+ jak bardzo jest pan przychylny naszej społeczności i jak bardzo liczy pan na głosy osób LGBT+ 21 października

- piszą na końcu oświadczenia organizacje środowisk LGBT.

Marek Borowski w porannej rozmowie Gazeta.pl

Więcej o: