PiS składa zawiadomienie ws. Andrzeja Parafianowicza. "Polska stała się rajem podatkowym"

- Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie Andrzeja Parafianowicza. W naszej ocenie to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi - poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Prawo i Sprawiedliwość składa zawiadomienie do prokuratury ws. Andrzeja Parafianowicza, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w latach 2007-2013 w rządzie PO-PSL.

- W naszej ocenie to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi - mówiła na konferencji prasowej rzecznika PiS Beata Mazurek. Posłanka dodała, że "za czasów Parafianowicza Polska stała się rajem podatkowym".

- W interesie Andrzeja Parafianowicza było zadbanie o wpływy podatkowe. Jego działania były spóźnione, bez reakcji, nie kontrolował wyciekających z budżetu państwa pieniędzy. Nie dopełniał swoich obowiązków - przekonywał przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała.

- Można mieć podejrzenia dotyczące możliwości niedopełnienia obowiązków - dodał poseł PiS. Horała przekonywał, że szkody mogły wynieść z tego tytułu kilkadziesiąt miliardów złotych. Z szacunków Ministerstwa Finansów i PWC wynika, że w latach 2007-2015 z tytułu nieszczelnego poboru VAT budżet stracił co najmniej 262 miliardy zł.

Wniosek ma jeszcze w poniedziałek zostać złożony w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Parafianowicz o oszustwach

Andrzej Parafianowicz jak dotąd nie skomentował publicznie słów polityków PiS. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" w 2011 r. jeszcze jako wiceminister finansów zwracał uwagę na konieczność walki z wyłudzeniami VAT i mówił o działaniach, jakie resort podejmuje w tej sprawie.

"Zwiększonego zainteresowania wymaga m.in. ta część nieuczciwych podatników, która z prowadzonej działalności uczyniła proceder pozwalający na nieodprowadzanie podatku akcyzowego i oszustwa w VAT zarówno w obrocie krajowym jak i wewnątrzwspólnotowym. Ujawniamy także podmioty uczestniczące w obrocie fikcyjnymi fakturami. Jest niezwykle niekorzystnym i kryminogennym zjawiskiem na rynku gospodarczym" - mówił Parafianowicz.

"Systematycznie zwiększa się nasza skuteczność i odsetek kontroli kończących się ustaleniami. W niektórych urzędach sięga nawet 80 proc. ogólnej liczby przeprowadzonych kontroli" - przekonywał.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski będzie w czwartek następnym świadkiem, który zostanie przesłuchany przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT.

Tego samego dnia odbędzie się również posiedzenie robocze komisji, na którym zostaną zgłoszone nowe wnioski dowodowe o poszerzenie listy świadków o byłego ministra finansów Mateusza Szczurka oraz wiceministra w tym resorcie Jarosława Nenemana.

Marek Borowski dla Gazeta.pl: Morawiecki postawił sobie za cel przejęcie partii po Kaczyńskim

Więcej o:
Komentarze (111)
PiS składa zawiadomienie ws. Andrzeja Parafianowicza. "Polska stała się rajem podatkowym"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 47 razy 41

  "Polska stała się rajem podatkowym"

  ZWŁASZCZA DLA PiSiorów (bo dla ich kumpli - klechów, już dawno nim jest).

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 40 razy 36

  Morawiecki kłamco synu oszusta, pokaż zeznania podatkowe za lat pracy w banku! Pracowałeś za miskę ryżu? Gdzie optymalizowałeś podatki? Seszele, Kajmany?

 • jxl82

  Oceniono 40 razy 34

  Kiedy dowiemy się ile z swojej pensji w banku Morawiecki zapłacił podatku? Czyżby Wehikuł podatkowy jak SKOK-i w Luksemburgu?

 • sector23

  Oceniono 37 razy 33

  Czy premier Matousz zapłacił podatatek od zarobionych w bankowości milionów? A jeśli tak, to w jakim wymiarze i w jaki sposób, czy może to pytanie, to pytanie, to też "odgrzewany kotlet"?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 31 razy 27

  Srebrna, senator Bierecki, zbiórki ojca Tadzika. Taka mała podpowiedź suwerena gorszego sortu.

 • maciacho30

  Oceniono 23 razy 23

  Jakie uszczelnianie? Ustawa vatowska była ustawą PO przygotowana do końca! Dzięki niej PIS trochę zyskał ale głównie wpływy z vatu są dzięki 500+ i ludziom co je dostają ale nie ma żadnego zwiększonego wpływu z VATu! NIE MA! Kłamstwo PIS!
  W ostatni półroczu jest nawet GORZEJ!

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 27 razy 23

  Jak się zakończyły poprzednie audyty, zawiadomienia? Niech zgadnę- niczym. Suweren zaczyna się denerwować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX