PiS składa zawiadomienie ws. Andrzeja Parafianowicza. "Polska stała się rajem podatkowym"

- Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie Andrzeja Parafianowicza. W naszej ocenie to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi - poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Prawo i Sprawiedliwość składa zawiadomienie do prokuratury ws. Andrzeja Parafianowicza, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów w latach 2007-2013 w rządzie PO-PSL.

- W naszej ocenie to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi - mówiła na konferencji prasowej rzecznika PiS Beata Mazurek. Posłanka dodała, że "za czasów Parafianowicza Polska stała się rajem podatkowym".

- W interesie Andrzeja Parafianowicza było zadbanie o wpływy podatkowe. Jego działania były spóźnione, bez reakcji, nie kontrolował wyciekających z budżetu państwa pieniędzy. Nie dopełniał swoich obowiązków - przekonywał przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała.

- Można mieć podejrzenia dotyczące możliwości niedopełnienia obowiązków - dodał poseł PiS. Horała przekonywał, że szkody mogły wynieść z tego tytułu kilkadziesiąt miliardów złotych. Z szacunków Ministerstwa Finansów i PWC wynika, że w latach 2007-2015 z tytułu nieszczelnego poboru VAT budżet stracił co najmniej 262 miliardy zł.

Wniosek ma jeszcze w poniedziałek zostać złożony w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Parafianowicz o oszustwach

Andrzej Parafianowicz jak dotąd nie skomentował publicznie słów polityków PiS. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" w 2011 r. jeszcze jako wiceminister finansów zwracał uwagę na konieczność walki z wyłudzeniami VAT i mówił o działaniach, jakie resort podejmuje w tej sprawie.

"Zwiększonego zainteresowania wymaga m.in. ta część nieuczciwych podatników, która z prowadzonej działalności uczyniła proceder pozwalający na nieodprowadzanie podatku akcyzowego i oszustwa w VAT zarówno w obrocie krajowym jak i wewnątrzwspólnotowym. Ujawniamy także podmioty uczestniczące w obrocie fikcyjnymi fakturami. Jest niezwykle niekorzystnym i kryminogennym zjawiskiem na rynku gospodarczym" - mówił Parafianowicz.

"Systematycznie zwiększa się nasza skuteczność i odsetek kontroli kończących się ustaleniami. W niektórych urzędach sięga nawet 80 proc. ogólnej liczby przeprowadzonych kontroli" - przekonywał.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski będzie w czwartek następnym świadkiem, który zostanie przesłuchany przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT.

Tego samego dnia odbędzie się również posiedzenie robocze komisji, na którym zostaną zgłoszone nowe wnioski dowodowe o poszerzenie listy świadków o byłego ministra finansów Mateusza Szczurka oraz wiceministra w tym resorcie Jarosława Nenemana.

Marek Borowski dla Gazeta.pl: Morawiecki postawił sobie za cel przejęcie partii po Kaczyńskim

Więcej o: