Podczas wiecu w Katowicach zniszczono pomnik. Kandydat na prezydenta sam się tym pochwalił

Podczas wiecu Adama Słomki, który kandyduje na prezydenta Katowic, zniszczono pomnik generała Jerzego Ziętka. Policja "poszukuje sprawców", a w tym samym czasie Słomka zachwala na Twitterze "nowy wygląd monumentu".

Dzisiaj w Katowicach odbył się wiec Adama Słomki, kontrowersyjnego działacza, który postanowił wziąć udział w wyścigu o fotel prezydenta miasta (komitet Konfederacja - Ruch Kontroli Władzy).

Katowice. Podczas wiecu zniszczono pomnik Ziętka

Spotkanie z sympatykami Słomki zakończyło się dewastacją pomnika generała Jerzego Ziętka. Napis na postumencie pomalowany został czerwoną farbą, natomiast wyraz "syn" (w oryginale pod pomnikiem widniał napis "syn ziemi śląskiej") zamieniono na wulgaryzm. Słomka tym "happeningiem" pochwalił się na swoim Twitterze: "Nowy wygląd monumentu tow. Jerzego Zięta. Precz z komuną! Dekomunizacja w toku" - napisał. 

Kandydat na prezydenta Katowic kilka godzin wcześniej zapraszał w mediach społecznościowych na tę "dekomunizację".

Sprawą zajmuje się policja. Czynności prowadzone są pod kątem znieważenia pomnika. "Na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem technika kryminalistyki. Obecnie policjanci przesłuchują świadków oraz ustalają i zabezpieczają nagrania z monitoringu, aby ustalić sprawców znieważenia i zniszczenia pomnika" - czytamy w komunikacie policji.

Marcin Krupa komentuje

Do sprawy odniósł się prezydent Katowic Marcin Krupa. Na nagraniu Krupa stwierdził, że doszło do "karygodnego czynu". - Nie dopuścimy nigdy więcej do takiego traktowania ludzi, którzy zasłużyli się dla tego miasta; ludzi, którzy zasłużyli się dla tego regionu - zapewnił i dodał: - Nie po to walczyliśmy o pozostawienie tego pomnika, który miał być usunięty w wyniku ustawy dekomunizacyjnej, żeby ktoś bezcześcił to, co dzisiaj tutaj mamy. Nie można do tego dopuścić w szczególności w okresie wyborczym, żeby ktoś zbijał kapitał polityczny na bezczeszczeniu pomników w naszym mieście.

Kim był Jerzy Ziętek?

Jerzy Ziętek (1901-1985) był powstańcem śląskim, posłem w II RP oraz generałem Wojska Polskiego. W okresie PRL był posłem z ramienia PZPR. Na Śląsku znany jest przede wszystkim jako aktywny działacz i gospodarz. To za jego sprawą wybudowano m.in. halę Spodek. Ziętek był także zaangażowany w powołanie do życia Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej o:
Komentarze (210)
Katowice. Zniszczono pomnik generała Ziętka. Słomka chwali się na Twitterze
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 116 razy 100

  Taki bohater z tego Słomki..Niech Staśka Piotrowicza zdekomunizuje. Chętnie popatrzę i pewnie nie ja jedna.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 88 razy 70

  Adam Słomka - absolutny pierwowzór tego, co określane było i jest jako "polnisches Schwein".
  Ale daj mu boże zdrowie, bo nic tak nie scala śląskich szeregów jak polskie bydło w rodzaju Słomki.

 • ziggybam

  Oceniono 70 razy 60

  Ej, Słomka, zdekomunizuj komuchów z PiS. Ci nie mają pomników, które możesz opluwać do woli, tylko żyją i niszczą teraz.

 • 4head

  Oceniono 56 razy 48

  Słomka, do pięt nie dorastasz Ziętkowi a poza tym "walka" z pomnikiem nie świadczy o męstwie..

 • g.lesio

  Oceniono 46 razy 42

  Ci debile na czele ze Słomką powinni za to zdrowo beknąć. Ten cały terażniejszy KPN to kilkudziesięciu oszołomów którzy od czasu do czasu robią jakieś idiotyczne rzeczy w stylu np obrażania sędziów w czasie procesów.albo ich zakłócania.
  Dwa razy widziałem ich przemarsz przez Katowice - było ich mniej niż ochraniających demonstrację policjantów. Coś tam krzyczeli ale ludzie zupełnie nie zwracali na nich uwagi.Nie wiem dlaczego akurat Katowice obrali sobie za centrum działania.
  Oni inaczej niż przez rozróby nie potrafią zaistnieć. Ci ludzie na czele z panem Słomką nadają się do domów z pokojami bez klamek ale za to obitymi miękkimi materiałami bo tam jest miejsce dla tego pseudokandydata na prezydenta..

  Jeszcze raz powiem - ręce precz od Generała Ziętka - nie udało się PiS-owi go usunąć z pamięci Ślązaków mimo dużych starań PiS-owskiego wojewody to tym bardziej nie uda się tym czubkom

 • serduczka

  Oceniono 41 razy 39

  Tylko taki debil pt. Słomka mógł coś takiego zorganizować, zrobić i jeszcze tym się chwalić.

 • lodzermensz1

  Oceniono 54 razy 36

  Znieważenie pomnika?
  Można znieważyć pomnik zakładając mu koszulkę z napisem "Konstytucja", można go też zdemolować. W pierwszym przypadku winnych znaleziono szybko. Zobaczymy jak będzie w drugim.
  Trzeba przyznać, że prawo mamy idiotyczne. Powinno się ich ścigać za wandalizm po prostu.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 43 razy 33

  powinni mu taką kare dopier.. zeby poszedł z torbami i wział sie do normalne jpracy

 • excellenz

  Oceniono 35 razy 31

  Tak dla kanalii Słomki, żeby wiedział, kogo "dekomunizuje". Jerzy Ziętek:

  - W latach 1919–1921 aktywny jako działacz propolski na Górnym Śląsku
  - Powstaniec śląski
  - Poseł na Sejm II RP 1931-1935
  - W 1945 wojewoda śląski, a następnie do 1950 wicewojewoda
  - Od 1945 członek PPR, potem PZPR
  - W 1948 usunięty z PZPR w efekcie kontrowersji, jakie budziła sanacyjna przeszłość i próby tworzenia władz administracyjnych na kadrach powstańców śląskich
  - Jako wicewojewoda śląski powołał latem 1945 komisję, która podjęła się spisu przymusowo wywiezionych do Związku Radzieckiego przez Armię Czerwoną górników
  - Od 1948 inwigilowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa ze względu na przeszłość polityczną w II Rzeczypospolitej i kontrowersyjne decyzje kadrowe
  - 10 czerwca 1975 odszedł na emeryturę pod naciskiem Zdzisława Grudnia, sekretarza wojewódzkiego PZPR i swojego osobistego wroga
  - Pod koniec życia, mieszkając w Ustroniu, posiadał stałego spowiednika, którym był franciszkanin z klasztoru w Panewnikach

  Co pominęła GW, Jerzy Ziętek to twórca m.in. Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, ośrodków wypoczynkowych dla mieszkańców Śląska w Ustroniu (i Wiśle), propagator powstania autostrady do Krakowa czy 6-pasmowej, dwukierunkowej drogi Katowice-Sosnowiec (jak na owe czasy myślenie bardzo przyszłościowe). Wybitnie lubiany i szanowany na Górnym Śląsku syn tej ziemi, który choć poszedł na współpracę z władzami PRL (a jakie miał wyjście?) nigdy nie zapomniał skąd jest i dla kogo to wszystko robi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX