Premier zainaugurował budowę muzeum. "Historia Polski powinna być materiałem dla Hollywood"

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Muzeum Historii Polski będzie opowiadać prawdziwą historię "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd". W czwartek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę placówki.

Na warszawskiej Cytadeli podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. W ceremonii wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Mateusz Morawiecki: Muzeum Historii Polski opowie prawdziwą historię Polaków

- Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood i powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają do nas - historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu - mówił Morawiecki, jak cytuje TVN24.

Morawiecki podkreślał, że placówka będzie opowiadać prawdziwą historię Polaków - "narodu, który tak wiele dobrego uczynił dla Europy i całego świata, a wyrządził innym tak niewiele krzywd".

Piotr Gliński: Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci

Premier powiedział, że Muzeum będzie znakomitym narzędziem opowiedzenia historii Polski. Wyraził przy tym nadzieję, że posłuży ono dobru współczesnej Polski i współczesnego pokolenia jej mieszkańców.

Również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślał, że powstanie Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci wobec kolejnych pokoleń Polaków, którzy przez wieki "tę Polskę budowali, walczyli za nią, za nią ginęli i także dla nas wskrzesili".

Muzeum Historii Polski z największą ekspozycją historyczną w Polsce

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Będzie jedną z najnowocześniejszych placówek, powstających obecnie w Polsce i Europie. Znajdzie się tam wystawa stała o powierzchni 7000 tys. m kw., czyli największa ekspozycja historyczna w Polsce.

Ponadto zaplanowano wystawy czasowe, centrum edukacyjne oraz wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną. Przewiduje się, że muzeum będzie odwiedzane przez co najmniej pół miliona gości rocznie.

Muzeum powstanie w Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło wielki kompleks. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest w 2021 roku.

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o: